Lemondatják Gömböst a kormánypárt ügyvezető alelnökségéről

Ötvenedik születésnapját tartja a Ludovika Akadémia. Báró Hazai Samu volt honvédelmi miniszter az ünnepségen hangsúlyozza: a vörös rémuralom alatt négy évvel azelőtt a növendékei voltak, akik a magyarság védelmére keltek. Belitska Sándor, a honvédelmi tárca vezetője szerint a ludovikás szellem dacolt az álhazafisággal és a nemzetköziséggel. Klebelsberg Kunó közoktatásügyi miniszter azt emeli ki: az intézmény ugyanabból a nemzeti felbuzdulásból született, mint a Nemzeti Múzeum. Bethlen István miniszterelnök lemondatja Gömbös Gyulát a kormánypárt alelnöki tisztségéről. A kabinet a hazánkban élő nemzeti kisebbségeknek a trianoni diktátumban rögzítetteknél sokkal szélesebb jogokat nyújt rendeletében.

2023. 06. 28. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 A Ludovika Akadémia megalakulásának 50. évfordulóját ünnepli, amelyről nagyszabású rendezvénnyel is megemlékeznek. A Pesti Hírlap június 24-i vezércikkében úgy ír: „Bármennyire is tépett, szomorúan sok darabra szaggatott a mai közélet, bármennyire is úr a pártoskodás, minden árnyalat, minden párt, minden ember találkozik most az Üllői út szelíd akácfái alatt, abban az ódon időtől, emlékektől szentelt intézetben, mely már fél évszázada működik, és a jövendő katonáit, a magyarság vezérkarát szolgáltatja minekünk. A ludovikások mindig katonák voltak, a szó férfias, nemes értelmében.” A lap felemlíti az 1919. június végi ludovikás lázadást, amikor a fiatal akadémisták és tanáraik, tisztjeik felléptek a vörös kommün diktatúrája ellen. „Hebehurgya tetteket sohasem követtek el. Egyéni mozgalmakban sem vettek részt. Csak egyetlenegyszer. Csak egyetlenegyszer, de ezt a mozgalmukat márványba vésve írták be a magyar történelembe. Június 24-én történt ez. Akkor, mikor vörös zászlók lengedeztek a házak ormain és az ázsiai leninizmus eltiport itten minden kezdeményező erőt, s úgy rémlett, hogy ebben a városban már csak félénk leányok és gyenge öregasszonyok laknak. Akkor, amikor a háromszínű zászló titkos dugáru volt, melyért börtön és rohamkés járt. Akkor, mikor az emlékezetes délután az Üllői út végén kattogni kezdtek a  gépfegyverek, süvöltöttek a puskagolyók és a vörös uralomtól megalázott Dunán lobogódíszük minden pompájában felrohantak a monitorok, hogy megdöntsék a sötétséget és az emberietlenség garázdálkodását.” Emlékeztet a lap, hogy bár leverték és megtorolták a felkelést, ám mindenki szívébe zárta őket, „erősítőül, mert ők adták meg az első jelet a szabadulásra, az ő erélyük, elszántságuk mutatta meg az utat az idősebbeknek is.” Ma már nem kell hadakozniuk belső ellenséggel, „nyíltan, tisztán és fényesen magyarok lehetnek gyermekeink ebben a házban, hova beköltözhet diadalmasan Széchenyi, Petőfi és Kossuth szelleme. Legyen is a Ludovika Akadémia a mi erős várunk, kirepítő fészke az izmosodó magyar hadseregnek. Lebegjen felette a mi madarunk, a turul. És szálljanak ki belőle sasok.” 

A június 26-i Budapesti Hírlap a jubileumi ünnepségről szóló tudósításában felidézi, hogy a Ludovika királynéról elnevezett akadémia megteremtéséről szóló törvényt még I. Ferenc szentesítette, „azonban csak 1872-ben következett el a nagy fordulat, mert csak ekkor vette át a honvédség a közös hadseregtől az akadémiát, s csak ebben az évben kezdték meg benne a honvédtisztképzést ― magyar nyelven. Voltaképpen ennek a nagy eseménynek a félszázados fordulóját ünnepelték vasárnap pompás időben, előkelő és nagyszámú közönség részvételével lefolyt fényes ünnepség keretében.” Arról számolnak be: „A kora délelőtti órákban a zászlódíszbe öltözött Ludovika Akadémia előtti téren díszruhás lovasrendőrök és a főépület előtt egy díszszázad fogadta az előkelő vendégeket, kik közül József királyi herceget, majd az utána érkező Horthy Miklós kormányzót a zenekar a Himnusszal fogadta.” 

Báró Hazai Samu                                Fotó: M.militaria.hu

A zsúfolásig megtelt díszteremben báró Hazai Samu tartja az ünnepi beszédet, aki utal rá, hogy maga is az intézet növendéke volt, majd tanára, honvédelmi miniszterként pedig buzgó támogatója lett. Kijelenti: „a Ludovika Akadémia főképp három alkalommal tett megbecsülhetetlen szolgálatot a magyar nemzetnek. A honvédség szorongattatásainak napjaiban, a nagy háborúban, s a Ludovika tisztjeinek köszönhetjük, hogy a magyar honvédet a világ legelső katonái között emlegetik. A vörös rémuralom alatt pedig, 1919. június 24-én, a Ludovika növendékei keltek a magyarság védelmére.” Az egykori honvédelmi miniszter úgy véli, a jövőben is nagy feladat vár az akadémiára: a tudásnak és kötelességérzetnek az elterjesztése a társadalom legszélesebb rétegeiben. Bele fogja nevelni a lelkekbe: „Salus publica suprema lex est.” Vagyis: a nép jóléte legyen a legfőbb törvény. Belitska Sándor honvédelmi miniszter szónoklatában kiemeli: „Az a szellem, melyet itt a jövendőbeli magyar tisztekbe oltottak, dacolt az álhazafisággal, dacolt a nemzetköziséggel és megvívta rövid, de dicsőséges harcát négy évvel ezelőtt június 24-én.” Kijelenti: „A nemzeti érzés ebben az épületben soha nem aludt ki.” 

Gróf Klebelsberg Kunó közoktatásügyi miniszter beszédében érdekes intézményi párhuzamokra hívja fel a figyelmet. „A Ludovika eszméje 1808-ban ugyanabból a nemzeti felbuzdulásból eredt, mint a Nemzeti Múzeum. Találóan nevezhetjük ikertestvérnek ezt a két magyar kulturális intézményt.” A kultusztárca vezetője arra is rámutat, hogy az alapítás szándéka „szinte együtt fogant a Nemzeti Múzeummal, a tudományos akadémiával és a Nemzeti Színházzal, hogy eredeténél fogva a XIX. század első feléből azoknak a nagy nemzeti intézményeknek a családjába tartozik, amelyek örök kincsévé váltak a magyar nemzetnek.” 

Élénk visszhangot kelt, hogy Bethlen István miniszterelnök felszólítja a belső ellenzékként tevékenykedő Gömbös Gyulát, mondjon le a kormánypárton belüli alelnöki tisztségéről. A Pesti Napló június 20-án így ír erről: „Egyelőre csak amolyan ötvenpercentes kiegyezés jött létre az Egységes Párt kétségtelen belső ellentéteinek likvidálására. Gömbös lemondott a párt ügyvezető alelnöki állásáról, de egyébként ő is, valamint: csekély számú szorosabb hívei bennmaradtak a pártban azzal a nyíltan kifejezett céllal, hogy belülről ellenőrzik a kormány politikáját, résen állva, hogy a középutat hol és miként torlaszolhatják el.” 

Bethlen István a kormánypárt értekezletén tárja fel felszólításának kiváltó okait. Elmondja, hogy már nyugati útja előtt lépnie kellett volna, ám „az a szempont lebegett a szeme előtt, hogy az esetleges pártviszály gyengíthetné pozícióját a külfölddel szemben […] Most azonban már halaszthatatlanná vált az ügy elintézése. A helyzet annyira kiélesedett, hogy kénytelen volt Gömböst magához kéretni és közölni vele, hogy a jelenlegi állapot nem tartható fenn. Fölszólította tehát Gömböst, hogy fönntartás nélkül kövesse a kormány és a mögötte álló nagy többség politikáját, vagy vonja le magatartásának konzekvenciáit.” A miniszterelnök azt javasolta Gömbösnek, hogy mint ügyvezető alelnök mondjon le tisztségéről, de maradjon az Egységes Párt kötelékében, mivel személyes meggyőződését a párt keretein belül érvényesítheti addig, amíg „nem jut szöges ellentétbe a pártvezetőség politikájával.” Bethlen kiemeli: a párt „egységes fegyelme nem tűrheti azt, hogy bárki is a pártvezér politikájával szembehelyezkedjék. Reméli, hogy Gömbös is rövidesen meg fog győződni arról, hogy egyedül az a politika helyes, amelyet a kormány és a párt többsége követ: a középút reálpolitikája.” Egy hozzászólásra úgy válaszol: „Elment a türelem legvégső határáig, de állása tekintélyének is tartozott már azzal, hogy megtegye azt, amit megtett.” A párt egyhangúan veszi tudomásul Gömbös lemondását. A lap megjegyzi: „A miniszterelnököt minden felszólalása után percekig zajosan ünnepelték.” 

A Pesti Napló aznapi Az őrszem, aki háttal állt című vezércikkében pellengérezi ki Gömbös levelét Bethlenhez. Mint írják, „Gömbös Gyula merészet kanyarint tollával és ekképpen fejezi be levelét: »Kívánságodhoz képest és barátaim kívánságának is megfelelően, az Egységes Párt egységét megóvandó, egyelőre megfigyelő álláspontra helyezkedem.«” Hozzáteszik: „Ez az, amit a legnagyobb fejtöréssel sem tudunk megérteni. Gömbös bent marad az Egységes Pártban, de csak azért, hogy megfigyelhesse a párt »mozdulatait«. Ő az a bizonyos Horchpost, az a bizonyos katonai őrszem, aki – háttal áll. Nem az ellenség mozdulatait kémleli, hanem a saját táborát tartja szemmel.” 

A Bethlen-kabinet a hazánkban élő nemzeti kisebbségeknek a trianoni békeszerződésben rögzítetteknél sokkal szélesebb jogokat nyújt az új rendeletében ― jelenik meg a lapokban. A Pesti Napló június 22-én közli: a magyar kormány az ország területén maradt kisebbségek jogainak védelmére rendeletet adott ki, amely igazságszolgáltatási, kulturális és közigazgatási téren korszakos fontosságú újításokat tartalmaz a nemzeti kisebbségek jogai szempontjából és a kisebbségeknek a trianoni szerződésben vállalt kötelezettségeken messze túlmenő jogokat biztosít.” A trianoni diktátum ugyanis semmilyen kitételt nem tartalmaz a kisebbségi nyelveknek a közigazgatásban és a hivatalokban történő használatáról, csupán a bíróság előtti könnyítésekről tesz említést. Az új rendelet viszont főként a közigazgatásban „oly messzemenő jogokat ad az ország területén maradt, a lakosság számához viszonyítva alig tízszázaléknyi nemzetiségeknek, hogy korlátozás nélkül bírnak azzal a joggal, hogy saját nyelvükön írott beadványaikban adhatják elő kérelmüket és panaszaikat.” 

Kiderül: a szabályozás teljes körű szabad iskolaválasztási jogot ad, „kimondván, hogy a nyelvi kisebbségekhez tartozó magyar állampolgárok nem korlátozhatók abban, hogy tanulmányaikat a törvényeknek megfelelő fajú, fokozatú és jellegű tanintézetek közül milyen tanítási nyelvű intézetben folytassák”. 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.