Döbbenet: a cégek 99 százaléka nem hatékony

Jó esélye van hazánknak arra, hogy 2012-ben a technikai recessziót elkerülje.

Kovács András
2012. 02. 21. 20:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2011 elején a nemzetközi trendekkel egy időben a hazai gazdaság növekedése is lendületet vesztett – mondta el Gerendás. A szakértő rámutatott arra, hogy 2006-tól számítva a tavalyi évről lehet elmondani, hogy az uniós átlaghoz képest nem nőtt a lemaradásunk. Jó esélyünk van arra 2012-ben, hogy a technikai recessziót elkerüljük – tette hozzá. Úgy látja, sikerült 2001-es szintet elérnünk az aktivitási ráta tekintetében.

A válság kirobbanása óta folyamatosan javul a külkereskedelmi mérleg egyenlege, ráadásul az év végén bekövetkező lendületvesztés sem változtatta meg az alaptrendet – vélekedett az NGM munkatársa. A fizetési mérleget tekintve a visegrádi országok közül hazánk érte el a legjobb eredményt, ami természetesen a nyomott fogyasztásnak is köszönhető – hangsúlyozta Gerendás.

Óriási külföldi előny

A főosztályvezető szerint a növekedési terv egyik alapfelvetése, hogy a multinacionális vállalatok nélkül nehézkes a növekedés. A helyzeten segíthet a külföldi befektetések vonzása, az Új Széchenyi-terv hatékonyabb felhasználása, valamint a hazai gazdaság nettó exportjának a maximalizálása – tette hozzá. Gerendás szerint a hazai vállalatok mélyebb integrációjával, a belső piacon történő megerősítésükkel, valamint exportjuk terjeszkedésének elősegítésével lehet a nettó exportot maximalizálni.

„A külföldi cégek termelékenysége közel a duplája a hazai cégekénél, amely előny az iparban mutatkozik meg a legjobban.” A főosztályvezető rámutatott arra is, hogy az export tekintetében is a külföldi cégek dominálnak. Gerendás ismertetése szerint az összes magyar vállalkozás tekintetében csupán egy százalék tekinthető hatékonynak, amellyel az államigazgatásnak is mélyebb kapcsolatot kell kiépítenie. A forráshoz jutás valószínűleg a jövőben sem lesz könnyebb a vállalkozásoknak, de az állami garanciavállalás révén lehet eredményeket elérni – mondta a főosztályvezető.

Recesszió jönne?

Mint ismert, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tavaly november 19-én jelentette be a növekedési tervet, amely rendkívül hangsúlyosan épít az újraiparosításra. A Siker a Kárpát-medencében című előadásában a miniszter hangsúlyozta: ezért született a Wekerle Sándor-terv, a Mikó Imre-terv és az Új Széchenyi-terv, ezek integrációjával jön létre a magyar növekedési terv, amelyről november végén tárgyalt a kormány.

Orbán Viktor miniszterelnök korábban úgy vélekedett, hogy azért van szükség egy nemzeti növekedési tervre, mert annak megalkotása és végrehajtása nélkül recesszióba esne a magyar gazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.