Merkel német gerincről beszélt, kínai kollégája ígéretet tett

A szellemi tulajdon fokozottabb védelmét ígérte Ven Csia-pao kínai miniszterelnök hétfőn Hannoverben a német városban rendezett ipari vásáron.

WL
2012. 04. 23. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendezvényen tartott gazdasági fórumon Ven Csia-pao hangsúlyozta: Kína a jövőben nagyobb hangsúlyt fektet a szellemi tulajdon védelmére, és fellép a termékhamisítás ellen.

A fórumon bemutatták a német gép- és berendezésgyártók szövetsége (VDMA) felmérését, amely szerint a szervezet tagjainak évente összesen 7,9 milliárd euró kárt okoz a termékhamisítás, és a legtöbben Kínát nevezik meg első helyen a legtöbb hamisítványt előállító országok sorában.

A kínai kormányfő Angela Merkel német kancellár társaságában kereste fel a hannoveri kiállítást, a világ legnagyobb ipari vásárát, amelyen az idén 69 ország mintegy ötezer vállalata mutatja be termékeit. A díszvendég Kína, a kiállítók nagyjából tíz százaléka az ázsiai országból érkezett.

Ven Csia-pao hangsúlyozta: országa a kapcsolatok elmélyítésére törekszik Németországgal. A cél az, hogy a két ország közötti kereskedelem értéke 2015-re 280 milliárd dollárra bővüljön, vagyis megduplázódjon a 2011-es értékhez képest. Kína készen áll arra, hogy több árut és szolgáltatást importáljon Németországból, cserébe viszont azt kéri, hogy Berlin törekedjen a csúcstechnológiát képviselő termékek Kínába irányuló exportjára vonatkozó uniós korlátozások enyhítésére – mondta a kormányfő.

Nem ülhetnek a babérjaikon a németek

Angela Merkel német kancellár a fórumon mindenekelőtt a méltányos verseny feltételeinek fontosságát emelte ki a kínai piaccal kapcsolatban. Elmondta: Kínában mintegy ötezer német cég tevékenykedik, és többségük a német gazdaság „gerincét alkotó” kis- és középvállalkozói szférához tartozik. Hozzátette: a német és kínai cégek közti kereskedelmi forgalom értéke tavaly történelmi csúcsra, 154 milliárd euróra emelkedett, és a kapcsolat korántsem egyirányú, nem a német export túlsúlya a meghatározó.

A termékhamisítás problémájáról megjegyezte: ezen a területen javult a helyzet az utóbbi években. A kínai ipar újításaival kapcsolatban hangsúlyozta: az innovációban közös szabványokra van szükség, „különben hatalmas összevisszaság lesz”.

A tavaly minden korábbinál nagyobbra, ezermilliárd euró fölé emelkedett német export nagyjából 7 százaléka irányul Kínába. A német cégek azonban nemcsak felvevőpiacként tekintenek Kínára, hanem egyre erősebb versenytársat is látnak az ázsiai országban. Ezzel kapcsolatban Merkel hangsúlyozta: a német cégek „nem ülhetnek a babérjaikon”.

Merkel és a kínai kormányfő Hannoverből Wolfsburgba, a Volkswagen konszern központjába utazott, ahol a cég és kínai partnerei szerződést írtak alá egy gyár építéséről. Az északnyugat-kínai Urumcsiban tervezett beruházás értéke 170 millió euró. Az üzemben évente 20-50 ezer kocsit szerelnek majd össze.

Ven Csia-pao európai körútja részeként látogatott Németországba népes kínai delegáció élén, amely Izlandról érkezett Németországba vasárnap, hétfőn Svédországba utazik tovább, majd szerdán Lengyelországban tesz látogatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.