Az államtitkár szerint az államháztartási hiány előirányzata – idén 2,5, jövőre 2,2 százalék – a kormány intézkedéseivel tartható lesz, a piaci bizalom pedig javul. Cséfalvay Zoltán szerint az egyetlen jogos kérdés az, hogy milyenek a növekedési kilátások; e téren már nem annyira optimista, mivel az európai prognózisok is ellentmondásosak – ismerteti a lap hétfői számában.
IMF/EU
Londoni felzárkózó piaci elemzők múlt pénteki helyzetértékeléseikben egyöntetűen 15 milliárd eurós IMF/EU-finanszírozási csomag jóváhagyását jósolták Magyarország számára, és egyetértettek abban is, hogy a megállapodás még mindig elérhető a harmadik negyedévben.
Fellegi Tamás múlt szerdán kifejtette, Magyarországnak a vállalt jogszabály-módosításokat végig kell vinnie, mivel az Európai Bizottság úgy határozott: addig nem kezdődhetnek meg a tárgyalások, amíg ezek a lépések nem emelkednek jogerőre. A tárca nélküli miniszter a tárgyalások befejezése kapcsán korábban még úgy fogalmazott: „Ha fogadni kéne, hogy melyik időpont a valószínűbb, akkor a nyár közelsége miatt én az őszt mondanám valószínűbbnek.”
Mint arról beszámoltunk, Irina Ivascsenko, az IMF budapesti képviseletének vezetője április 26-án azt mondta, a Nemzetközi Valutaalap kész megkezdeni a hiteltárgyalásokat, amint a megfelelő lépések megtörténnek az MNB függetlenségének biztosítására.
Az Európai Bizottság szóvivője pedig április 25-én jelentette be: az EB készen áll arra, hogy megkezdődjenek a pénzügyi tárgyalások Magyarországgal és a Nemzetközi Valutaalappal egy elővigyázatossági hitelkeretről. Az Európai Bizottság szerdai ülésén úgy ítélték meg, hogy Magyarország „elégséges lépést tett és kötelezettséget vállalt” ahhoz, hogy elinduljanak a hivatalos tárgyalások.