Mindenki magyarázatra vár: miért drága a hitel?

A magyar főáramú közgazdaságtan évtizedekig lesöpörte azt az elképzelést, miszerint a foglalkoztatottság alacsony szintje probléma lenne.

Kovács András
2012. 06. 03. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb eredménye az elmúlt két éves kormányzásnak, hogy sikerült a költségvetési stabilitást és az adósságállomány csökkentését a középpontba állítani, másrészt pedig a foglalkoztatás is fókuszba került – mondta el az MNO-nak Pogátsa Zoltán, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense. Az elmúlt tíz évben hazánkban tragikusan elszaladt a költségvetési hiány, az államadósság, és az, hogy ez az új kormány világossá tette, az eladósodottság és a költségvetési hiány növekedésének véget akar vetni, egy óriási előrelépés – tette hozzá. A munka és a foglalkoztatottság kérdése hangsúlyosan megjelent, mivel az előző húsz év során azért is küzdeni kellett, hogy egyáltalán elfogadtassuk, hogy a foglalkoztatottság alacsony mértéke probléma – hívta föl a figyelmet a szakértő.

Pogátsa emlékeztetett arra, hogy a magyar főáramú közgazdaságtan lesöpörte azt az elképzelést, miszerint a foglalkoztatottság alacsony szintje probléma lenne, és a kormányok sem nagyon foglalkoztak vele. Most eljutottunk oda, hogy egy kabinet központi elemévé tette ezt a kérdést a gondolkozásának – hangsúlyozta az egyetemi oktató. Ha kritikáról van szó, akkor ennek a megvalósítási módja, mivel a költségvetési stabilitás és az államadósság növekedésének a megállítása akkor fenntartható, ha ezt reálgazdasági folyamatok alapozzák meg – vélekedett a közgazdász.

Felelőtlenség erről beszélni

Csaba László, a Közép-európai Egyetem (CEU) professzora egy három részből álló európai narratívát vázolt fel egy, az Orbán-kormány kétéves évfordulója alkalmából tartott budapesti konferencián, amelyek viszont nem állnak köszönő viszonyban egymással. Ez a három – sorolta – az EU 2020-stratégia, a válságkezelés és a lisszaboni szerződés. „Szép feladat lesz, hogy ezt a három, egymással nem igazán köszönő viszonyban álló narratívát” összebékítsék – mondta, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy az unión kívüli élet emlegetése felelőtlenség, kártékonyság.

Pogátsa szerint akkor lenne fenntartható a magyar államadósság csökkentése, ha sokkal többen dolgoznának, sokkal magasabb termelékenységgel, ami magasabb fizetéssel és több adóbevétellel járna. A szakértő hangsúlyozta, hogy ezen a területen nem történt előrelépés, a foglalkoztatottság nem bővült jelentős mértékben, a termelékenységbe való befektetés nem történt meg, mindkettőnek első számú beavatkozási területe az oktatás lenne. „Az oktatási rendszer átalakítása továbbra is várat magára, nemzetközi összehasonlításban még mindig túl keveset költünk erre a területre, és tartalmi, szerkezeti problémák is vannak.”

„Értelmetlen dolog”

A gazdasági növekedés vagy csökkenés egyrészt nem köthető direkt módon kormányzati teljesítményhez, mivel azt meghatározza a német gazdaság és az eurózóna teljesítménye – mutatott rá a szakértő. Az alapkamat kapcsán csak kisebb részben nevezhető érvényesnek az az ellenzéki kritika, miszerint a kormány tevékenysége miatt magas. A jelenlegi monetáris tanácsban csökkentéspárti többség van, így a mostani szint a megvalósítható legalacsonyabb érték – hangsúlyozta Pogátsa.


Úgy látja, ha stabilabb lenne az euró/forint árfolyam, akkor lehetőség lenne csökkentésre, de alapvetően bizonytalan a nemzetközi környezet. Az, hogy egy vállalkozás milyen szinten kap hitelt, az ma főleg nem a 7 százalék körüli alapkamattól függ – tette hozzá. Azt kellene megmagyarázni, hogy az alapkamathoz képest miért 11-18 százalékon kapnak hitelt a hazai kkv-k – mondta a közgazdász.

Pogátsa szerint az esetleges IMF-hitel egyfajta lekorlátozása a gazdasági szuverenitásnak abban az értelemben lehet stabilizáló tényező, hogy Görögországban hamarosan újabb választás lesz, amelynek kedvezőtlen kimenetele esetén fokozott figyelem irányul majd a magas eladósodottságú országokra, szükségünk lehet a negatív hatások csökkentésére. „Azt várni, hogy ez egyfajta isteni beavatkozás, és megváltása a magyar gazdaságnak, az értelmetlen dolog.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.