A munkanaphatástól megtisztított adatok 2,2 százalékos visszaesést mutatnak az ipari termelés területén. Az év első hét hónapjában 0,3 százalékkal alacsonyabb volt a termelés, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest júliusban 1,2 százalékkal csökkent a termelés a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított adatok szerint – közölte a KSH. Az idén júniusban a termelés éves bázison – munkanaphatással kiigazítva – 0,6 százalékkal nőtt, havi összehasonlításban 2,2 százalékkal visszaesett.
Nőtt a kibocsátás
Tavaly júliusban 3,4 százalékkal nőtt az ipar kibocsátása az egy évvel korábbihoz képest a munkanaphatással korrigált adatok szerint, az egy hónappal korábbival összehasonlítva – szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva – 1,6 százalékkal bővült.
Az idén eddig havi bázison januárban (2,8 százalékkal), márciusban (0,6 százalékkal) és májusban (3,5 százalékkal) nőtt a termelés, a többi hónapban 0,2-2,3 százalék közötti mértékben csökkent. Éves összehasonlításban márciusban (0,7 százalék), májusban (2,4 százalék) és júniusban (0,6 százalék) mért emelkedést a KSH a munkanaphatással korrigált adatok alapján, a többi hónapban 1,7-3,6 százalék közötti visszaesést regisztrált. A 2012. júliusi részletes ipari termelési adatokat a KSH szeptember 14-én közli.
Jelentős elmozdulás történt
A gépvásárlások összértéke azonban meghaladta a 78 milliárd forintot, gabonakombájnokból 176 darabot értékesítettek 2011-ben, két és félszer annyit, mint egy évvel korábban. A traktorok értékesítése 90 százalékot meghaladó mértékben bővült, 1917 gépet vásároltak. A gépek vásárlását segíti a kormány által létrehozott MFB-s agrárfejlesztési program kedvezményes hitelkonstrukciója, és a kormány elkötelezett abban, hogy a magyar gépipar és járműgyártás talpra állása után a mezőgépipar is további lehetőségeket kapjon.