Mégis otthagyják az eurót?

Megerősítette Ausztria lehetséges legjobb (Aaa) kormánykötvény-besorolását szombaton a Moody's.

KA
2012. 09. 22. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja fenntartotta ugyanakkor az osztrák szuverén kötvényosztályzat negatív kilátását, egyebek mellett Görögország esetleges euróövezeti távozásának potenciális költségsokkját. Az osztrák bankrendszer jelentős közép- és kelet-európai kitettségét említve a besorolást veszélyeztető kockázatok között. A Moody\'s az európai és amerikai piaci zárások után, szombat hajnalban Londonban jelentette be az osztrák Aaa megerősítését, közölve, hogy ezzel lezárta az osztrák adósosztályzat nyáron kezdett felülvizsgálatát.

Az osztályzati megerősítéshez fűzött londoni elemzésében a Moody\'s közölte: a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás fenntartását részben ugyanazok a tényezők indokolják, amelyek alapján a cég júliusban negatívra rontotta három másik Aaa besorolású eurógazdaság, Németország, Hollandia és Luxemburg osztályzatainak kilátását. A hitelminősítő szerint ugyanis az euróövezet jövőjével kapcsolatos bizonytalanságok – tekintettel Görögország távozásának érdemi kockázatára – a külső sokkhatások olyan mértékű kockázatának teszik ki az Ausztriához hasonló központi valutauniós gazdaságokat, hogy az már nem lenne összeegyeztethető Aaa osztályzataik stabil kilátásának fenntartásával.

Kiléphetnek

Az euróövezet egyben maradásának esélyeivel kapcsolatban jegybanki és független londoni elemzők is borúlátó véleményeket fogalmaztak meg. Sir Mervyn King, a Bank of England – a brit központi bank – kormányzója éppen előző nap, az egyik brit kereskedelmi televíziónak nyilatkozva kijelentette: bár az euróövezeti illetékesek az utóbbi években nagyon keményen dolgoznak azon, hogy a valutaunióból ne indulhasson ki a Lehman Brothers amerikai nagybank összeomlása utánihoz hasonló globális gazdasági katasztrófa, és ezért próbálják állhatatosan az összes jelenlegi eurótagállamot a valutaunióban tartani, semmi garancia nincs azonban arra, hogy ez sikerülni is fog.

Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-gazdasági tanácsadócég, a Capital Economics londoni közgazdászai minapi elemzésükben pedig úgy vélekedtek, hogy a két legnagyobb déli eurógazdaságnak, Spanyolországnak és Olaszországnak – ha helyre akarják állítani versenyképességüket és fenntartható szerkezetű növekedést kívánnak elérni az euróövezet tagjaként – továbbra is évekig tartó belső leértékelődési folyamaton kell keresztülmenniük, amelynek része a fájdalmas bérdefláció. A ház szerint emiatt változatlanul jelentős annak az esélye, hogy hosszabb távon ez a két ország otthagyja az eurót.

Sokkhatások

Az osztrák „Aaa” megerősítéshez fűzött szombati londoni elemzésében a Moody\'s a negatív kilátás fő indokai közé sorolta azzal kapcsolatos aggályait is, hogy az osztrák bankoknak jelentősek a kitettségeik a közép-, kelet- és délkelet-európai gazdaságokban, és erősen bizonytalan, hogy e bankok eszközminősége milyen irányban változik. A három legnagyobb osztrák bank kilátásai a közép-, kelet- és délkelet-európai térség fejleményeitől függnek, ez a régió ugyanakkor ki van téve az euróövezetből eredő potenciális gazdasági sokkhatásoknak – áll a Moody\'s elemzésében.

A hitelminősítő közölte: az osztrák kormánykötvény-osztályzat egy fokozattal Aa1-re romolhat, ha az osztrák bankszektor az eddigieken felül további érdemi kormányzati segítségre szorulna. Az osztrák besorolásra az is nyomást gyakorolna, ha növekedne annak a valószínűsége, hogy az euróövezeti válságból eredő, feltehető jövőbeni költségterhek valós kötelezettségekké válnak, és ha az európai makrogazdasági kondíciók további romlása miatt érdemi mértékű „elcsúszás” következnék be Ausztria költségvetési és adóssághelyzetében.

 

Puszta illúzió

Az eurózóna 17 országának szorosabb integrációjáról beszélt péntek este a Brüsszeli Szabad Egyetemen a belga miniszterelnök a felsőoktatási tanévnyitó alkalmából elmondott, Európa jövőjéről szóló beszédében – jelentették belga honlapok. „Manapság politikai értelemben a 27-ek Európájáról beszélni puszta illúzió” – jelentette ki Elio Di Rupo, aki úgy véli, a 27 tagállam nehezen tud egyetértésre jutni. A belga miniszterelnök külön kiemelte az Egyesült Királyság egyes kérdésekben tanúsított ellenállását – írta szombaton a La Libre Belgique és a Le Soir belga napilap honlapja egyaránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.