Egyre jobbak a magyar lehetőségek Oroszországban

A magyar szaktárca célja, hogy elérhető legyen a kilencvenes évek eleji, Oroszországba irányuló élelmiszer-gazdasági kiviteli szint – mondta Fazekas Sándor.

NT
2012. 10. 12. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter moszkvai tárgyalásait követően összegezte kollégájával, Nyikolaj Fjodorovval az orosz fővárosban folytatott megbeszéléseit. Eredményesnek és gyümölcsözőnek nevezte a tárgyalásokat, hangsúlyozva hogy a két ország kapcsolatai a mező- és élelmiszer-gazdaság terén folyamatosan bővülnek. Jelezte azt is, a két ország agrárvezetői között jó személyes és hivatali kapcsolat alakult ki az elmúlt időszakban.

A tárcavezető közölte: a kapcsolatok fejlődésének intenzitását és dinamikáját jelzi, hogy a magyar agrárexport az idei első félévben 28 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, az elmúlt két évben pedig az Oroszországba irányuló magyar élelmiszer-gazdasági kivitel 70 százalékkal nőtt. Az éves magyar agrárexport most ebben a relációban mintegy 2 milliárd dollárt (több mint 400 milliárd forintot) tesz ki.

Oroszország lehet az OMÉK díszvendége

Fazekas Sándor a tárgyalásokról elmondta: orosz kollégájával áttekintették a kétoldalú kapcsolatokat, és megállapították, hogy dinamikusan fejlődnek. Hozzátette: a magyar élelmiszerekre és mezőgazdasági cikkekre jelentős kereslet van az orosz piacon, amit az október 11–14-e között Moszkvában zajló Arany Ősz Mezőgazdasági Kiállítás is mutat. A hatszáz négyzetméteres magyar standon negyven cég mutatja be kínálatát, amely iránt jelentős érdeklődést tapasztalt a magyar szaktárca vezetője.

Oroszországban keresik a minőségi magyar élelmiszereket, például húsokat, és piacuk van a kiváló magyar boroknak, valamint az almának is. Emellett Magyarországról szállítanak takarmány-alapanyagokat – premixeket – Oroszországba, továbbá különböző technológiákat és vetőmagokat is, ismertette Fazekas Sándor. Közölte azt is, hogy meghívta az orosz mezőgazdasági minisztert magyarországi látogatásra, és bízik benne, hogy kollégája a jövő évben el is jön. Amennyiben a felkérést elfogadják, a 2013-as OMÉK díszvendége Oroszország lesz.

Délkelet-Ázsia irányában is fontos a nyitás

Magyarország fordulóponthoz érkezett, mert nagy politikai és gazdasági változások mennek végbe a világban, és ezekre minden országnak reagálnia kell. Emellett a magyar külpolitikában is fordulatot jelent a globális nyitás, amelynek fontos eleme a keleti nyitás – erről Martonyi János külügyminiszter beszélt pénteken egy fórumon.

Szerinte nagyon jól fejlődnek a kapcsolatok az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN), valamint Magyarország és a szövetség között, és fontos érdekünk a további kapcsolatépítés.

A globális kaput  Latin-Amerikában nyitották ki

Mint arról beszámoltunk, a magyar kormány a keleti nyitás politikájával párhuzamosan meghirdette 2011 tavaszán a déli nyitást is, amely a latin-amerikai államokkal való kapcsolatok élénkítését hozhatja. Martonyi János is e célból  utazott Buenos Airesbe májusban, ahol találkozott argentin kollégájával, Héctor Timermannal. A tárcavezetők a kétoldalú kapcsolatokat áttekintve megállapították, hogy számos kiaknázatlan lehetőség rejlik a kétoldalú együttműködés fejlesztésében, különösen a gazdasági kapcsolatok területén. Martonyi ezt követően Brazíliában tárgyalt Sérgio Cabrallal, Rio de Janeiro állam kormányzójával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.