Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter moszkvai tárgyalásait követően összegezte kollégájával, Nyikolaj Fjodorovval az orosz fővárosban folytatott megbeszéléseit. Eredményesnek és gyümölcsözőnek nevezte a tárgyalásokat, hangsúlyozva hogy a két ország kapcsolatai a mező- és élelmiszer-gazdaság terén folyamatosan bővülnek. Jelezte azt is, a két ország agrárvezetői között jó személyes és hivatali kapcsolat alakult ki az elmúlt időszakban.
A tárcavezető közölte: a kapcsolatok fejlődésének intenzitását és dinamikáját jelzi, hogy a magyar agrárexport az idei első félévben 28 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, az elmúlt két évben pedig az Oroszországba irányuló magyar élelmiszer-gazdasági kivitel 70 százalékkal nőtt. Az éves magyar agrárexport most ebben a relációban mintegy 2 milliárd dollárt (több mint 400 milliárd forintot) tesz ki.
Oroszország lehet az OMÉK díszvendége
Fazekas Sándor a tárgyalásokról elmondta: orosz kollégájával áttekintették a kétoldalú kapcsolatokat, és megállapították, hogy dinamikusan fejlődnek. Hozzátette: a magyar élelmiszerekre és mezőgazdasági cikkekre jelentős kereslet van az orosz piacon, amit az október 11–14-e között Moszkvában zajló Arany Ősz Mezőgazdasági Kiállítás is mutat. A hatszáz négyzetméteres magyar standon negyven cég mutatja be kínálatát, amely iránt jelentős érdeklődést tapasztalt a magyar szaktárca vezetője.
Oroszországban keresik a minőségi magyar élelmiszereket, például húsokat, és piacuk van a kiváló magyar boroknak, valamint az almának is. Emellett Magyarországról szállítanak takarmány-alapanyagokat – premixeket – Oroszországba, továbbá különböző technológiákat és vetőmagokat is, ismertette Fazekas Sándor. Közölte azt is, hogy meghívta az orosz mezőgazdasági minisztert magyarországi látogatásra, és bízik benne, hogy kollégája a jövő évben el is jön. Amennyiben a felkérést elfogadják, a 2013-as OMÉK díszvendége Oroszország lesz.
Délkelet-Ázsia irányában is fontos a nyitás
Magyarország fordulóponthoz érkezett, mert nagy politikai és gazdasági változások mennek végbe a világban, és ezekre minden országnak reagálnia kell. Emellett a magyar külpolitikában is fordulatot jelent a globális nyitás, amelynek fontos eleme a keleti nyitás – erről Martonyi János külügyminiszter beszélt pénteken egy fórumon.
Szerinte nagyon jól fejlődnek a kapcsolatok az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN), valamint Magyarország és a szövetség között, és fontos érdekünk a további kapcsolatépítés.
A globális kaput Latin-Amerikában nyitották ki
Mint arról beszámoltunk, a magyar kormány a keleti nyitás politikájával párhuzamosan meghirdette 2011 tavaszán a déli nyitást is, amely a latin-amerikai államokkal való kapcsolatok élénkítését hozhatja. Martonyi János is e célból utazott Buenos Airesbe májusban, ahol találkozott argentin kollégájával, Héctor Timermannal. A tárcavezetők a kétoldalú kapcsolatokat áttekintve megállapították, hogy számos kiaknázatlan lehetőség rejlik a kétoldalú együttműködés fejlesztésében, különösen a gazdasági kapcsolatok területén. Martonyi ezt követően Brazíliában tárgyalt Sérgio Cabrallal, Rio de Janeiro állam kormányzójával.