Martonyi Délkelet-Ázsia felé kacsingat

Martonyi János külügyminiszter szerint nagyon jól fejlődnek a kapcsolatok Magyarország és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) között.

LM
2012. 10. 12. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénteki budapesti nemzetközi konferencián, amelynek célja a Magyarország és a délkelet-ázsiai térség közötti együttműködési lehetőségek feltérképezése, a tárcavezető kifejtette: Magyarország fordulóponthoz érkezett, mert nagy politikai és gazdasági változások mennek végbe a világban, és ezekre minden országnak reagálnia kell. Emellett a magyar külpolitikában is fordulatot jelent a globális nyitás, amelynek fontos eleme a keleti nyitás – mutatott rá. Ezért szervezték a csütörtökön kezdődött kétnapos konferenciát is – tette hozzá.

Magyarország ösztönzi a tárgyalásokat

A keleti nyitást bizonyítja az is, hogy az idei nagyköveti értekezletre, augusztus végén Szurin Picuvant, az ASEAN főtitkárát hívták meg, hogy tartson előadást a diplomatáknak. Mint mondta, több ASEAN-országgal is szabadkereskedelmi megállapodás megkötéséről tárgyal az EU, és Magyarország támogatja, ösztönzi ezeket a tárgyalásokat.

Kiss Zoltán, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke köszöntőjében hangsúlyozta, könnyebb lehet a kilábalás a gazdasági nehézségekből, ha Magyarország nemcsak az EU, hanem más térségek irányába is nyit. A keleti nyitás a kormánynak is kiemelten fontos, ezt bizonyítja, hogy több ázsiai országgal gazdasági vegyes bizottságokat hoznak létre, és több látogatást is tettek a kormány tagjai a térségben – fogalmazott.

Már az elején komoly eredmények születtek

Hangoztatta, már a kétnapos fórum elején komoly eredmények születtek a gazdasági kapcsolatépítésben, ami azt mutatja, hogy jó irány a keleti nyitás. A jövő év elejére is konferenciát és üzletemberi fórumot terveznek az együttműködés szorosabbra fogásáért a délkelet-ázsiai térséggel – közölte.

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára elmondta a tárgyalás csütörtöki napján: Magyarország elkötelezett a délkelet-ázsiai régióval folytatott együttműködés mellett.

Az ASEAN-ról

A Külügyminisztérium, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a Magyar Külügyi Intézet által szervezett kétnapos eseményen több mint 120 kormányzati tisztviselő, üzleti döntéshozó és civil szervetek képviselői vesznek részt Magyarországról és az ASEAN-tagállamokból.

Az ASEAN 1967-ben alakult, tíz tagállamában (Brunei, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kambodzsa, Laosz, Malajzia, Mianmar, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam) összesen hatszázmillióan élnek. A rendezvény második napján üzleti fórumot tartanak a Magyar Külügyi Intézetben.

Globális nyitás

A brazíliai magyar befektetési lehetőségekről, valamint a Brazília és Magyarország közötti kulturális, tudományos kapcsolatok fejlesztési lehetőségeiről tárgyalt szeptember elején Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Sao Pauló-i Iparszövetség elnökével.

A globális külpolitikai nyitás jegyében Latin-Amerikába utazott Martonyi János májusban, ahol útjának első állomásán, Buenos Airesben találkozott kollégájával, Héctor Timerman argentin külügyminiszterrel. A két tárcavezető a kétoldalú kapcsolatokat áttekintve megállapította, hogy számos kiaknázatlan lehetőség rejlik a kétoldalú együttműködés fejlesztésében, különösen a gazdasági kapcsolatok területén. Brazíliában pedig találkozott Sérgio Cabrallal, Rio de Janeiro állam kormányzójával.

Keleti nyitás

A kormány a keleti nyitás stratégiájának megvalósítása részeként erőteljesen fejleszti kapcsolatait a kaukázusi államokkal. Szijjártó Péter kedden közölte: hazánk stratégiai céljainak eléréséhez fontos az Azerbajdzsánnal való gazdasági együttműködés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.