Keleti nyitás: így vennék be a kaukázusi térséget

Nem úgy kell elképzelni, hogy az ember elutazik valahova, majd hazatér egy nagy zsák pénzzel – nyilatkozta a keleti nyitásról Szijjártó Péter.

NT
2012. 09. 20. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keleti nyitás politikájának az egyik alappillére a kaukázusi térség országaival való szoros, gazdasági, stratégiai együttműködés. A FÁK tagországa közül Azerbajdzsánnal, Kazahsztánnal és Grúziával szorosra fűzött gazdasági, stratégiai jellegű együttműködésre törekszünk. Ez mindhárom ország esetében különböző formákban tud megvalósulni – mondta Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár.

Az azeri piacra lépnének

Szijjártó Péter elmondta: azerbajdzsáni látogatásakor abban maradtak, hogy hét olyan terület van, ahol magyar cégek az azeri piacon terepet foghatnak. Kazahsztánban más típusú együttműködésre van lehetőség – mondta az államtitkár. Mint kifejtette: a kazah elnök még Gyurcsány Ferenc kormányának ajánlotta fel, hogy jöjjön létre egy közös alap, amelyből közös vállalatok tevékenységét, vállalkozások működését lehet támogatni. „Ezt a Gyurcsány-kormány elutasította, de mi azt gondoljuk, hogy ezt meg kell fontolni, sőt el kell fogadni, és létre kell hozni egy közös alapot, amit utána konkrétumokkal, projektekkel meg kell tölteni” – közölte Szijjártó.

Szijjártó Péter az Azerbajdzsán és hazánk között lévő gazdasági kapcsolatokról  beszélt a Magyar Nemzetnek, valamint arról, hogy milyennek látják Magyarországot a külföldi nagyvállalatok.

Tudjon meg többet a gazdasági együttműködésekről és a kormány terveiről!

Jó referenciát jelent

Szijjártó Péter szerint Grúzia esetében szintén más típusú együttműködésről beszélünk. A jövő héten átadják Grúzia második legnagyobb városának repülőterét, amelynek kivitelezési munkáit 60-70 százalékban öt magyar vállalat végezte. „Jól dolgoztak, megelégedéssel dolgoztak, ami azt jelenti, hogy a hasonló infrastrukturális beruházások kapcsán, amelyek a jövőben sorra kerülnek Grúziában, a magyar vállalkozások számára jó referenciát teremtettek, jó kaput nyitottak ki” – mondta az államtitkár. Hozzátette: az együttműködéseket így kell elképzelni és nem úgy, hogy az ember elutazik valahova, majd hazatér egy nagy zsák pénzzel.

Keleti kapcsolatok

• Megalakult Pekingben az a titkárság, amely Kína és a közép-európai országok közötti együttműködés gyakorlati teendőit látja el – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a részletekről az ázsiai ország budapesti nagykövetsége.

• Továbbra is napirenden van Orbán Viktor miniszterelnök idei kínai látogatása – hangzott el a kínai külügyminiszter-helyettes és a globális ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes szeptember 5-i megbeszélésén a kínai fővárosban.

• Egy közös vállalat létrehozásáról és egy kínai nagyvállalat magyarországi befektetésének tervéről kötött együttműködési megállapodást a Duna International Könyvkiadó és a kantoni székhelyű SPM kiadói és médiavállalkozásokat tömörítő holding augusztus végén.

• Négy országban, Azerbajdzsánban, Kínában, Oroszországban és Szaúd-Arábiában kezdhetik meg működésüket idén ősszel az első kereskedőházak, amelyek feladata a magyar kkv-k exportjának fellendítése lesz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.