A munkahelyvédelmi akciótervről szólva közölte: a kormánypárti képviselőcsoport egyértelművé tette, hogy a program maradéktalan megvalósítását várja a kormánytól. Akkor is, ha a most tervezett finanszírozási elemeket esetleg ki kell cserélni – mondta a frakcióvezető, utalva arra, hogy a nemzetgazdasági miniszter szerint valószínűleg nem lehet kiterjeszteni a Magyar Nemzeti Bankra (MNB) a pénzügyi tranzakciós illetéket. Matolcsy György azt is hangsúlyozta azonban hétfőn a parlament foglalkoztatási bizottságában, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv ezen bevételi „lába” – attól függetlenül, hogy a teljes pénzügyi rendszer vagy csak 70-80 százaléka fizeti a tranzakciós illetéket – stabil. Rogán Antal ugyanakkor jelezte, a jegybankra kivetett adót továbbra is olyan elképzelésnek tartja, amelyen „érdemes gondolkodni”, bár lehet, hogy csökkenteni kell a mértékét vagy szűkíteni a körét.
A Magyar Nemzeti Bankra terhelt tranzakciós illeték nélkül is meg lehet a fedezete a munkahelyvédelmi akciótervnek – mondta a Hír Televízió Rájátszás című műsorában Csaba László közgazdász.
A munkahelyvédelmi akciótervet pedig „bárki bármit mond, végig fogjuk vinni” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfői napirend előtti felszólalásában. Az akcióterv törvényi formáját a Tisztelt Ház költségvetési bizottsága hétfőn általános vitára bocsátotta.
Munkahelyvédelmi akcióterv: megfogalmazódtak „finomítási” javaslatok
A munkahelyvédelmi terv részleteiben várható esetleges változásokat firtató felvetésre elmondta, megfogalmazódtak „finomítási” javaslatok a frakcióban például a kisadózókkal kapcsolatban, akiknek 2013-tól minden adót és járulékot kiváltana egy havi 50 ezer forintos kisadó. Esetükben az az indítvány merült fel – folytatta a politikus –, hogy korlátozott mértékben lehetőségük legyen valamilyen költségelszámolásra.
Magyarországnak van mozgástere
Arra a kérdésre, hogy mekkora a kormány mozgástere az IMF/EU-tárgyalásokon, a Fidesz frakcióvezetője azt válaszolta: Magyarországnak azért van mozgástere, mert nem hitelre, hanem hitelkeretre van szüksége.
„Abszolút reális esélyét látom annak, hogy a megállapodás megköthető” – jelentette ki Rogán Antal, hangsúlyozva: ha mindkét fél azt tartja szem előtt, hogy Magyarország államadóssága csökken, a költségvetési hiány pedig karbantartható, és „a választható eszközök számát szélesen értelmezi a valutaalap is és mi is”, akkor viszonylag gyorsan megköthető a megegyezés.
A válaszlevélről tárgyalt a kormány
A Magyar Nemzet információi szerint a Nemzetközi Valutaalapnak és az Európai Uniónak küldendő válaszlevélről, tehát az alternatív megállapodás tartalmáról tárgyalt szerdán a kormány. A Bloomberg hírügynökség eközben arról számolt be: a hiteltárgyalások októberben folytatódhatnak.
Egy jó megoldásra van szükség
Ismert, Orbán Viktor hétfőn a parlamentben hangsúlyozta: az IMF most ugyanazokat a feltételeket támasztja hazánkkal szemben, mint a 2008-as, szocialisták által megkötött egyezmény idején. Hozzátette: Magyarországnak saját problémái miatt nincs szüksége az IMF-megállapodásra, mert „stabilan állunk a lábunkon, a magunk problémáit saját erőből is meg tudjuk oldani”. A kormányfő a hétvégi kötcsei találkozón is hangsúlyozta: most egy jó megállapodás tető alá hozásán dolgoznak.
A kormánynál a labda
„A magyar kormányzatnak kell benyújtania a hiteligénylést, rajtunk a sor, nekünk kell megmondani, mit akarunk és mit tudunk teljesíteni a feltételekből, ennek alapján pedig ki fog alakulni egy kompromisszum” – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke hétfőn Szombathelyen, egy szakmai fórumon a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval folytatott egyeztetésekre utalva.