A kormánynál a labda az IMF/EU-tárgyalásokon

A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar kormánynak kell jeleznie, hogy mit akar és mit tud teljesíteni a megállapodás érdekében.

PR
2012. 09. 10. 17:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar kormányzatnak kell benyújtania a hiteligénylést, rajtunk a sor, nekünk kell megmondani, mit akarunk és mit tudunk teljesíteni a feltételekből, ennek alapján pedig ki fog alakulni egy kompromisszum – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke hétfőn Szombathelyen, egy szakmai fórumon a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) folytatott egyeztetésekre utalva.

A megállapodás az olcsóbb finanszírozás és a bizalomteremtés fontos eszköze volna, de a magyar államháztartás enélkül is finanszírozható – tette hozzá a KT elnöke a Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetsége és a Vasegerszegi Közéleti Klub közös rendezvényén. Úgy vélte, a kérdés nem a finanszírozás, sokkal inkább az, hogy a hiányt a maastrichti szint alatt tudja-e tartani az ország, illetve be tudja-e tartani az államadósságra vonatkozó szabályt.

Az IMF most ugyanazokat a feltételeket támasztja hazánkkal szemben, mint a 2008-as, szocialisták által megkötött egyezmény idején – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés őszi ülésszakának kezdetén, amely a politikus napirend előtti felszólalásával vette kezdetét. – Magyarországnak saját problémái miatt nincs szüksége az IMF-megállapodásra, mert „stabilan állunk a lábunkon, a magunk problémáit saját erőből is meg tudjuk oldani” – hangsúlyozta, közölve, hogy az országnak az EU problémái miatt van szüksége egy biztosításihitel-megállapodásra, Magyarország ugyanis így védheti meg magát az „Európát nyomasztó betegségtől”.

A hétvégi, tizenegyedik kötcsei találkozón a kormányfő szintén elmondta: az IMF ugyanolyan megszorító elvárásokat támaszt most, mint 2008-ban az MSZP-kormánnyal szemben. – Most egy jó megállapodás tető alá hozásán dolgozunk – mondta Orbán a hétvégén.

Kovács az Európai Unió válságkezelését „egyértelmű sikertörténetnek” nevezte. Magyarország a gazdaság fundamentumait tekintve belesimul az európai folyamatokba, része annak a feltörekvő országcsoportnak, amelyet Kelet-Közép-Európának hívnak, és ha az európai átrendeződések tekintetében kihasználjuk a lehetőségeinket, szép jövő várhat még ránk az unióban – mondta. Úgy vélte, „nem kell temetni az Európai Uniót, ennek a csapatnak mi is a játékosai vagyunk, nem is a kispadon ülünk, a játék pedig nem ellenünk folyik”.

Mindenütt vannak válságadók

Európában működik a szolidaritás, de azt is látni kell, hogy a szolidaritás pénzbe kerül, viszont még mindig jobb összetartozni, mint szétesni és annak a következményeit vállalni – mutatott rá. Kovács Árpád szerint azoknak az áldozatoknak, amelyeket az EU és annak részeként Magyarország is vállal, előbb vagy utóbb eredményt kell hozniuk. Ha szétnézünk Európa térképén, mindenütt vannak válságadók, mindenütt vannak különadók, bankmentő akciók és bankiteher-növelő akciók – jegyezte meg a KT elnöke.

A magyar kormány eltökélt abban, hogy a 2008-hoz hasonló, rossz megállapodást nem fog kötni az IMF-fel, és mindent megtesz, hogy a megállapodás fókuszát a megszorításokról az érdemi növekedés irányába tolja el – hangsúlyozta a kormányszóvivő az M1 Ma reggel című műsorában hétfőn.

Elhalaszthatják a költségvetés zárószavazását a kormánypártok, ha nem tudnak szeptember végéig megállapodni az IMF-fel a jegybankot is terhelő tranzakciós illeték visszavonásáról. Erről a Fidesz frakcióvezetője beszélt a Hír TV Kontraszt című műsorában vasárnap este.

Magyarország válságkezelése a konzervatív gyógymód és az intenzív terápia közötti különbségekben nyilvánult meg, néha nem éppen szokványos lépésekkel haladtunk, de rövidesen el kell jönnie a magyar gazdaságpolitikában is egy olyan konszolidációs szakasznak, ami a harmóniák megteremtését szolgálja – hangoztatta Kovács Árpád.

Elfogadtatnák az IMF-fel és az EU-val

A nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságában tartott éves meghallgatásán hétfőn elmondta: az ősszel elfogadandó, 2013. január elsejétől hatályba lépő munkahelyvédelmi akciótervet a kormány szeretné elfogadtatni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) is. Matolcsy György kiemelte: a munkahelyvédelmi akcióterv teszi lehetővé az utóbbi két évben elindított, jelentős eredményeket hozó foglalkoztatáspolitikai fordulat továbbvitelét Magyarországon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.