A kétnapos nemzetközi konferencián, amelynek célja a Magyarország és a délkelet-ázsiai térség közötti együttműködési lehetőségek feltérképezése, az államtitkár kifejtette: Magyarország azt szeretné, hogy az Európa és Ázsia közötti együttműködés megerősödjön, új és erős kapcsolatok épüljenek.
Európát gazdasági válság sújtja, de a közép-európai térség – például az olcsóbb munkaerő révén – nagyban hozzájárulhat az európai gazdaság újbóli megerősödéséhez – mondta. Hozzátette: az Európa közepén fekvő Magyarország a befektetők ideális célpontja lehet, a délkelet-ázsiai régió pedig a világ egyik legdinamikusabban növekvő térsége.
Globális nyitás – Egyre nő Ázsia jelentősége
Globális nyitás
A brazíliai magyar befektetési lehetőségekről, valamint a Brazília és Magyarország közötti kulturális, tudományos kapcsolatok fejlesztési lehetőségeiről tárgyalt szeptember elején Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Sao Paulo-i Iparszövetség elnökével.
A globális külpolitikai nyitás jegyében Latin-Amerikába utazott Martonyi János májusban, ahol útjának első állomásán, Buenos Airesben találkozott kollégájával, Héctor Timerman argentin külügyminiszterrel. A két tárcavezető a kétoldalú kapcsolatokat áttekintve megállapította, hogy számos kiaknázatlan lehetőség rejlik a kétoldalú együttműködés fejlesztésében, különösen a gazdasági kapcsolatok területén. Brazíliában pedig találkozott Sérgio Cabrallal, Rio de Janeiro állam kormányzójával.
Felidézte: Magyarország 2010-ben döntött arról, hogy a globális nyitást alkalmazza külpolitikájában. Ázsia jelentősége egyre nő a világgazdaságban, és Magyarország érdeke az együttműködés megerősítése nemcsak a nagyobb országokkal, hanem a közepes és a kisebb államokkal is – mondta.
Kiemelte, a kétoldalú kapcsolatépítés mellett regionális szervezetekkel is jó együttműködést szeretnének kiépíteni, és fontosnak tartják a kooperációt a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségével (ASEAN). Az ASEAN az egyik legsikeresebb regionális szervezet – mutatott rá. Hozzátette: tagjai megbízható országok, amelyekkel hosszú távú együttműködés alakítható ki.
Nyitott gazdaság