A magyar gazdaság teljesítménye 2012-ben a 2005. évivel lesz azonos, azaz az utóbbi hét év a gazdasági növekedés szempontjából elveszett – mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón. A társaság rontotta korábbi előrejelzését, így a GDP az idén 1,2 százalékkal csökken a korábban várt egy százalék helyett, míg jövőre 0,5 százalékkal nő az előző prognózisban közölt 0,7 százalékos növekedéssel szemben – emelte ki Palócz.
A GDP-arányos ESA szerinti államháztartási hiány az idén és jövőre egyaránt 2,9 százalék lesz a Kopint-Tárki kutatói szerint, akik az év végére 6,0 százalékos alapkamatot várnak. Az előrejelzés szerint az euróért átlagosan 290 forintot kell majd adni 2012-ben a tavalyi 279 forint után. A magyar gazdaság helyzetét elemezve Palócz felhívta a figyelmet arra, hogy az ipari termelés az idei 0,4 százalékos visszaesés után jövőre is csak 1,5 százalékkal nő.
Érdemes lenne elhalasztani
Az államadósság finanszírozására áttérve Palócz jelezte, hogy a magyar állampapírok referenciahozama csökkent az utóbbi hónapokban, miközben a 10 éves papír 7 százalék feletti hozama óriási terhet jelent hosszú távon is. „A kamattörlesztés évente 1200-1300 milliárd forintot, a GDP 4,5 százalékát szívja ki a magyar gazdaságból, ezért az olcsóbb finanszírozás érdekében szükségszerű megkötni az EU/IMF-megállapodást” – fogalmazott Palócz, hozzátéve, hogy a megállapodás nélkül fennáll annak a veszélye, hogy finanszírozhatatlanná válik az ország.
A kutató megismételte a júliusban megfogalmazott javaslatát: a jövő évre tervezett szuperbruttó kivezetését érdemes lenne elhalasztani. Ez a lépés, a legalább havi 215 ezer forintot keresők szuperbruttójának megtartása, 107 milliárd forint költségvetési többletbevételt jelentene - tette hozzá.
A magyar háztartások élelmiszerre és háztartási vegyi árura közel 1330 milliárd forintot költöttek 2012 első fél évében, ami félszázalékos növekedést, gyakorlatilag stagnálást jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte a GfK Hungária. Az élelmiszerárak ugyanebben az időszakban közel 6 százalékkal emelkedtek, így a piac értékben mért stabilitása a megvásárolt mennyiség csökkenését jelenti – fűzte hozzá a piackutató intézet.
2008-ban az IMF általános ijedségben volt a bankok miatt, ezért aztán Magyarországon is gyorsan meg kellett segíteni őket a kapott hitelkeretből – mondta el az MNO-nak Boros Imre közgazdász. A baj azonban nem volt akkora, mint azt az Állami Számvevőszék is megállapította, az első hitelrészlet gyors lehívása nem volt indokolt – jelentette ki Boros.A 2008-ban kötött IMF-megállapodás nem kifelé vezette az országot a válságból, utána nagyon nagy gazdasági visszaesés következett – mondta el Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV Péntek8 című műsorában.