A Mol-részvénycsomag stratégiai célokat szolgál és pénzügyi tartalék is

Matolcsy György ismertetése szerint az állam által megvett Mol-részvénycsomag stratégiai célokat szolgál, és egyben pénzügyi tartalék is.

WA
2012. 11. 07. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetgazdasági miniszter Kolber István független országgyűlési képviselőnek adott írásbeli válaszában kifejti: az állam által megvett Mol-részvénycsomag jelenlegi és megvásárláskori árának különbözete nem veszteség, mivel az olajtársaság papírjait nem adták el, azok stratégiai célokat szolgálnak. A dokumentumban ugyanakkor az is szerepel, hogy a részesedés stratégiai pénzügyi tartalékként is szolgál; amennyiben a külső környezet romlása finanszírozási nehézséget okozna, a papírok segítségével relatíve olcsón lehetne forrást bevonni.

Kolber István Orbán Viktor miniszterelnökhöz nyújtott be kérdést, amelyben azt tudakolta, hogy Töröcskei István (az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója) kapott-e bármilyen feladatot a Mol-részvények adásvétele kapcsán, tárgyalt-e külföldi partnerekkel. Másrészt arról érdeklődött, hogy mennyivel kevesebbért lehetne értékesíteni az állam által megvásárolt Mol-részvénycsomagot a jelenlegi tőzsdei árfolyam alapján.

Válaszában Matolcsy György közölte: Töröcskei István beosztásából fakadóan, és ezen mértékig vett részt az állam finanszírozásának megszervezésében, a Mol-részvényekkel kapcsolatban nincs különleges mandátuma.

2011. július 7-én vásárolta meg az állam a Mol-részvénycsomagot

A Mol-részvénycsomagot az állam 2011. július 7-én vásárolta meg, darabonként mintegy 85 eurós áron, az aznapi jegybanki középárfolyammal számolva darabonként mintegy 22 500 forintért. A részvények 2012. október 24-ei záró árfolyama 18 775 forint volt – írta válaszában a nemzetgazdasági miniszter, hozzátéve, hogy a nagy részvénycsomagok árazása el is térhet a mindenkori tőzsdei árfolyamtól.

Matolcsy György hangsúlyozta azt is: a különbözet nem veszteség, a számok a tőzsde pillanatnyi állását mutatják, és tényleges veszteség csak akkor keletkezne, ha most, rögtön, gyorsan túladnának a Mol-részvényeken.

A dokumentum szerint a hosszú távú nemzeti stratégia szempontjából fontos szerepe van az energetikai szektornak, így a Molnak is. A kormány az energiapiac instabilitása miatt fontos gazdaságvédelmi feladatának tekinti, hogy csökkentse az energiafüggőséget. A 21,22 százalékos szavazati jogot biztosító részvénycsomag árának meghatározását befolyásolta az is, hogy a Mol kiemelkedő jelentőségű vállalat a hazai és regionális energiapiacon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.