Jelentős szeletet kanyarítana le a kormányzat a hazai feketegazdaságról: a szaktárca jövőre nagyjából 180 milliárd forintos bevételt vár az illegális szféra visszaszorítása érdekében meghozott adóügyi intézkedésektől. Az összeget azok a gazdasági szereplők fizethetik be, amelyek eddig nem vagy csak részben rótták le bevételeik után a különféle közterheket. Az illegális szféra egyébként meglehetősen terebélyes, szakmai becslések szerint a feketézők évente nagyjából kétezer milliárd forint adóbevételtől fosztják meg az államkincstárat.
Ez a legsúlyosabb probléma
A feketegazdaság mérséklését célul kitűző rendelkezések hátteréről Balog Ádám adott a Magyar Nemzet kérdésére részletes tájékoztatást. A Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára az egyik legsúlyosabb problémának a bevételek eltitkolását, a számla nélküli ügymenetet nevezte. A tapasztalatok alapján elmondta: adókötelezettségeik mérséklése érdekében bizonyos vállalkozások nem vallják be valamennyi üzletkötésüket. A visszafogott bevételek nyomán az érintetteknek csökkenteniük kell bevallott kiadásaikat is, emiatt partnereiktől nem mindig kérnek számlát.
A dolgozók sem kaphatják meg pénzüket
Az öngerjesztő folyamat végül oda vezet, hogy az adott cégek munkavállalói sem kaphatják meg legálisan bérük teljes összegét. Ennek megfelelően az államkasszát a munkabérekhez kapcsolódó közterhek elmaradása miatt éri a legnagyobb veszteség: a feketézők személyi jövedelemadójának, munkavállalói járulékának elmaradása és a munkáltatók által utánuk le nem rótt szociális hozzájárulási adó összege adja az évente kieső kétezer milliárd forint jelentős részét.
A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.