Jelentősen megemelik a minimálbért

Két számjegyű minimálbér-emelkedésre lehet számítani idén Kína számos tartományában – ezzel is enyhítenék az óriási jövedelmi különbségeket.

BL
2013. 02. 19. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év elejével már négy régió emelte meg minimálbéreit, a főváros, Peking 11 százalékkal, az észak-kínai Senszi és a dél-közép-kínai Hunan tartomány 10, a kelet-kínai Csöcsiang tartomány 12 százalékkal. Az emberi erőforrás és társadalmi biztonság minisztériumának adatai szerint jelenleg a dél-kínai Sencsen kínálja a legmagasabb minimális bért, 1500 jüant (52 500 forint), ám a januári emelés után a bérek Csöcsiang tartományban is elérik az 1470 jüant (51 500 forint). Órabérben számolva Pekingben lehet a legtöbbet keresni, 15,2 jüant (530 forint), de a nyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület és Sencsen is szorosan a főváros nyomában jár 13,4 és 13,3 jüanos óránkénti fizetéssel.

Az ország további régiójában is a minimálbérek emelése várható idén, ezt az észak-kínai Tiencsin, Anhuj, Liaoning, Kanszu és Csiangszi tartományok is bejelentették már, utóbbi kettőben az átlagbérek jelenleg az ország legalacsonyabbjai közé tartoznak, a havi ezer jüant (35 ezer forint) sem érik el. Kínai átlagban is kiemelkedő, 19 százalékos emelés várható az ország termelőipari központjaként is emlegetett dél-kínai Kuangtung tartományban, ahol ezzel a legalacsonyabb fizetések 1550 jüanre (54 300 forint), az óránkénti bérek pedig 15 jüanre (525 forint) nőnek.

A jelenlegi szabályozások szerint a kínai régióknak kétévente legalább egyszer emelniük kell a minimálbéreket, sok térség ezt az elmúlt időszakban minden évben megtette. Ugyancsak központi irányelv, hogy az érintett fizetések 2015-ig évente átlagosan 13 százalékkal s legalább az átlagbérek 40 százalékára nőjenek. Az intézkedésekkel a kormány a mind szélesebbre táruló jövedelmi szakadékot próbálja összébb húzni. Egyelőre az erőfeszítések látható eredményei váratnak magukra, a hivatalos kínai adatok szerint az országban a jövedelmi egyenlőtlenségeket tükröző mutató, a Gini-index értéke 2012-ben 0,474 volt, a 0 és 1 között mozgó skálán a 0,4-es határon felüli értékek már komoly egyenlőtlenségeket tükröznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.