Borbély László András a Magyar Közgazdasági Társaság baranyai szervezete, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete, valamint a Pécsi Tudományegyetem által szervezett 7. Pécsi Pénzügyi Napokon tartott előadásában azt mondta: erre azért lenne szükség, mert bár a lakosság kezében lévő állampapírok népszerűek, összértékük tavaly 500 milliárd forinttal nőtt, s jelenleg mintegy 1250 milliárd forintot tesz ki, a befektetések nagy része azonban rövid futamidejű, és a megújítási igény növeli a finanszírozás kockázatát.
Utalt arra, hogy a hitelpiaci válság hatására nőtt a rizikó az államadósság kezelésében, elsősorban az adósságon belüli devizarészarány, továbbá a külföldiek finanszírozásban betöltött szerepének növekedése miatt. Az ÁKK a megújítási és kamatkockázat csökkentésére fordult a lakosság felé, és januárban programot is hirdetett, hogy versenyképes árazással, aktív marketinggel, szélesebb értékesítési hálózattal növelje az emberek hajlandóságát állampapírok vásárlására.
Borbély László András hozzátette, hogy ennek keretében a közeljövőben egy újabb terméket is szeretnének bevezetni, amely hosszabb távú gondolkodásra ösztönözné a lakossági befektetőket. Elmondta: a szükséges törvénymódosítással lehetővé válna egy, a Start-számlához kapcsolódó tényleges babakötvény létrehozása.
Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke szerint trendfordulót kellene elérni a magyar gazdaságban, mert a mostaninál nagyobb növekedési ráta szükséges az államadósság lényeges csökkenéséhez. A szakember múlt hét pénteken pozitív döntésnek értékelte a Magyar Nemzeti Bank csütörtökön bejelentett hitelprogramját. Az MKT és a Költségvetési Tanács elnöke ezzel együtt úgy vélte: valamit biztosan lendít a magyar gazdaságon, de alapvetően csak a hitelkereslet növekedése és ezzel párhuzamosan a hitelkínálat erősödése idézheti elő a tényleges gazdasági bővülést.
Folytatódott a vagyongyarapodás a befektetési alapok piacán februárban – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége március végén. A szövetség tagjai által kezelt befektetési alapok összvagyona 114 milliárd forinttal, 3,2 százalékkal nőtt februárban, a hónap végén 3657 milliárd forintot tett ki.