A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára Mikó Zsuzsannához, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára főigazgatójához írt levelében azt kéri: az iratok selejtezését, megsemmisítését addig semmiképpen ne hajtsák végre „amíg a Hajdú-Bét-károsultak ügye nem tekinthető véglegesen megoldottnak". Hozzáteszi: „jelen pillanatban még nem tekinthető annak". A levél elküldéséről Budai Gyula számolt be csütörtökön.
Az államtitkár arról is tájékoztatást kér a főigazgatótól, hogy a selejtezés megkezdődött-e már, illetve kíváncsi a Magyar Nemzet online felületén korábban közzétett információk valóságtartalmára is. Itt augusztus 16-án Pontatlan a jegyzék címmel megjelent cikk szerint „állami, illetve hatósági beavatkozás szükséges a 2003-ban csődbe ment, az akkor a Bajnai Gordon vezette Wallis Rt. érdekeltségébe tartozó Hajdú-Bét Rt. iratai selejtezésének megakadályozásához." A lap azt írta – Budai Gyula levelében is idézett információi szerint –, „a kötelezően megőrzendő iratokat (...) a felszámoló cég kiválogatta, a fennmaradó iratokról pedig selejtezési jegyzéket készített, amelyet a megsemmisítés előtt a Hajdú-Bihar Megyei Levéltárnak kell jóváhagynia, ami a Magyar Nemzeti Levéltárhoz tartozik."
A Magyar Hírlap szerdai számában azt írta, a megyei levéltár helyszíni ellenőrzést tart Biharkeresztesen a Pergamen 2000 Kft. telephelyén, ahol többek közt a Hajdú-Bét iratait is őrzik. A lapnak a Magyar Nemzeti Levéltár megyei levéltárakért felelős főigazgató-helyettese Fülöp Tamás azt mondta, a helyszíni szemlét elsősorban az tette szükségessé, hogy a megyei levéltár nem fogadta el a baromficég felszámolója által benyújtott selejtezésre előterjesztett iratlistát, mert abban pontatlanságokat találtak.
A főigazgató-helyettes ugyanakkor azt is hangsúlyozta, a levéltár nem hatóság, az iratok további megőrzéséről az állam illetékes szerveinek, hatóságainak kell döntenie. A levéltárak feladata kizárólag az utókor számára maradandó történeti értékek megőrzése és megfelelő dokumentálása, ebbe beletartoznak például a mérlegbeszámolók, de nem tartoznak bele olyan pénzügyi bizonylatok vagy szerződések, amelyeket most némely károsult is keres-kutat, hogy az állam által felajánlott kártérítéshez szükséges bizonylatát beszerezhesse.
A főigazgató-helyettes azt is elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Levéltár jogszabály-módosítást is szorgalmaz, amelyben hatósági jogosítványt kérnek, mert a felszámolt cégek iratanyagának őrzése során rengeteg anomáliát tapasztaltak.