Határidőre leszerződtek a kereskedelmi pénzintézetek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramja által nyújtott forrásaira a kis- és közepes vállalkozásokkal (kkv). Csütörtökig lehetett szerződést kötni a cégekkel, majd szeptember végéig kell a bankoknak átutalniuk a megítélt összegeket.
A Magyar Nemzet által megkérdezett pénzintézetek szerint hatalmas volt az érdeklődés a program iránt. Emiatt és a korlátozott forrásokra tekintettel azonban nem minden hiteligénylő cég kapott kölcsönt. Általánosságban kiemelték, hogy a rendelkezésre álló három hónap kevés volt az új beruházási tervek kidolgozására, ezért elsősorban a már korábban tervezett, de eddig meg nem valósult fejlesztések kaphattak most zöld jelzést.
Az MNB a program első pilléreként a beruházások, forgóeszközök és uniós támogatások finanszírozására felvehető hitelekre, illetve korábban ilyen célokra felvett kölcsönök kiváltására 425 milliárd forintot, míg a kezdeményezés második pillérére, vagyis a deviza alapú hitelek kiváltására 325 milliárd forintos keretösszeget hagyott jóvá. A két pillér átjárható volt. Ezekre az összegekre a bankok úgy pályázhattak, ha legfeljebb 2,5 százalékos éves kamatra továbbítják a forrásokat a vállalkozásoknak.
Soltész Gergő, az FHB Bank Zrt. vezérigazgatója a lapnak elmondta: az MNB által a pénzintézet rendelkezésére bocsátott 30 milliárdos keretre aláírták a szerződéseket. – Beruházási célra – elsősorban ingatlanok, gépek beszerzésének finanszírozására – a hitelállomány mintegy 42 százalékát kötötték le, miközben az agrárvállalkozások az összeg 25 százalékára pályáztak sikeresen. Az első pillérben az ügyletek átlagos hitelnagysága mintegy 170 millió forint – hangsúlyozta Soltész.
A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.
(Wiedemann Tamás)