A Dunaferr mintegy 150 milliárd forintos tartozásának jelentős részét vállalná át a magyar állam – értesült az MTI Hírcentrum. Az M1 Híradó csütörtök esti műsorában elhangzott: a kormány nem pénzt kínál a vasműért a tulajdonosoknak, hanem a tartozások jelentős részének átvállalását ajánlja.
Banai Péter Benő, a költségvetésért felelős helyettes államtitkár újságírói kérdésre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) online sajtótájékoztatóján kifejtette: a Dunaferr mind tevékenysége, mind a foglalkoztatottjainak száma szempontjából meghatározó vállalat, ezért döntött úgy a kormány – a kialakult helyzetre is tekintettel –, hogy felhatalmazza a nemzetgazdasági minisztert, kezdeményezzen tárgyalásokat a társaság megvásárlása érdekében. Az esetleges vételár a vevő és az eladó megegyezésén múlik, így erről jelenleg nem tud információval szolgálni – fűzte hozzá a helyettes államtitkár.
Banai Péter Benő annak kapcsán, hogy milyen forrásból vásárolja vissza az állam a Dunaferrt, kiemelte: a magyar költségvetésben – néhány kivételtől eltekintve – a globális fedezet elve érvényesül, vagyis az egyes konkrét kiadásokat a bevételek összességében, és nem „megpántlikázva” fedezik. Megjegyezte: az európai uniós módszertan szerint egy vállalat piaci értéken történő megvásárlása nem hiánynövelő tényező.
Banai Péter Benő kérdésre közölte: júliusban pénzügyi tranzakciós adóként a piaci szereplők 9,8 milliárd forintot fizettek be a központi költségvetésbe.
A Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés (MVAE) álláspontja szerint a Dunaferrt meg kell menteni, a kialakult helyzetben szükséges az állami beavatkozás – közölte Szabados Ottó, az egyesülés elnöke. A kormány augusztus 21-én tárgyalásokat kezdeményezett a Dunaferr tulajdonosaival a cég visszavásárlásáról – döntés azután született, hogy az ISD Dunaferr Zrt. 1500 fős létszámleépítést jelentett be, amit a vállalat tartós veszteségességével indokoltak a tulajdonosok. A cég vezetése közölte, hogy a miniszter levelét azonnal továbbítják a tulajdonosoknak, és „a lehető legrövidebb időn belül” válaszolni fognak rá.
A dunaújvárosi önkormányzat a megyei kormányhivatallal együttműködve minden rendelkezésére álló eszközzel segíteni fogja azokat, akiket a Dunaferr el akar bocsátani – reagált közleményében Cserna Gábor (Fidesz), Dunaújváros polgármestere az MSZP és a DK közös, a Fejér megyei városban tartott augusztus 16-ai sajtótájékoztatójára. A minisztérium és a munkaügyi központ mindent megtesz annak érdekében, hogy a leépítéssel érintett munkavállalók megkapjanak minden szükséges segítséget mielőbbi elhelyezkedésük érdekében – hangsúlyozza a minisztérium.
A kormány még egyeztet a Magyar Bankszövetséggel az új devizahiteles-mentőcsomagról, a tárgyalások lezárásáig nem közölnek információt a részletekről, így arról sem, mekkora lehet a csomag költségvetési hatása – válaszolta Banai Péter Benő, a költségvetésért felelős helyettes államtitkár újságírói kérdésre csütörtökön.
Kötelező lesz minden devizaadós számára a most készülő mentőcsomag, ám ha valaki külön nyilatkozik arról, hogy ki akar maradni belőle, erre lesz lehetősége – jelentette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.