A KSH legfrissebb adatai a beruházások emelkedését mutatják a magyar gazdaságban, amelyre utoljára a válság előtti évben, 2007-ben volt példa – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az előző év azonos időszakához képest a bővülés mértéke 2013 első negyedévében 4,6 százalékos volt, amely még a 2007. negyedik negyedévében mért 2,6 százalékos szintet is meghaladja. Negyedéves alapon – a szezonálisan kiigazított adatok szerint – a beruházások volumene gyakorlatilag stagnált (-0,1 százalék). Az építési beruházások 5,8, míg a gép-és berendezésberuházások 2,4 százalékos növekedést mutattak 2012. második negyedévéhez képest.
Az építési beruházások 5,8, a gép- és berendezésberuházások 2,4 százalékkal bővültek. A KSH szerint a beruházások gyarapodását elsősorban a nagy súlyt képviselő szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág 13,2 százalékos növekedése okozta, aminek nagyobb részét az alsóbbrendű útvonalak, egyéb útépítések és autópálya építések jelentették. Ezenkívül az ágazatban jelentős járműbeszerzés is történt.
Idén éves átlagban nőhet az építőipari termelés volumene 2012-höz képest az Erste és a Buda-Cash elemzői szerint, akik úgy vélik, a júniusi adat megerősíti a szektorban néhány hónapja kezdődött óvatos kilábalást.
Fidesz szerint újabb visszaigazolások érkeznek arról, hogy jó úton jár Magyarország. Zsigó Róbert, a párt szóvivője vasárnap, budapesti sajtótájékoztatóján a Bank of America–Merrill Lynch globális piaci elemző részlegének szombaton közzétett jelentésére utalt, amely azt valószínűsíti, hogy a fogyasztói bizalom visszatérése minden eddigi várakozást meghaladó növekedési lendületet ad a magyar gazdaságnak, és jövőre a piaci konszenzusnál magasabb, 2,6 százalékos GDP-növekedést hoz magával.
2013 első félévében 1659 milliárd forintot költöttek beruházásra, összehasonlító áron 1,2 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
Az idén az első negyedévben a beruházások volumene 8,7 százalékkal esett vissza 2012 azonos időszakához viszonyítva. Az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 3,8 százalék volt a csökkenés.
Tavaly a második negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumenindexe 4 százalékkal csökkent éves bázison, 2012 egészében a visszaesés 5,2 százalék volt.
A KSH jelentése szerint számottevően, 79,3 százalékkal emelkedett a beruházási volumen a víz- és hulladékgazdálkodás területén, a víztisztítási és csatornázási projektek eredményeképpen.
A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágban a beruházási teljesítmény jelentős, 48,8 százalékos bővüléséhez továbbra is az árvízvédekezéssel kapcsolatos nagyprojektek, egyéb középületek felújítása és a katasztrófavédelmi fejlesztések járultak hozzá.
A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás 80,2 százalékos növekedése a szállodák épületei felújításának és bővítésének köszönhető. Jelentősen, 55,6 százalékkal nőttek a beruházások a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység és 30,7 százalékkal az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység ágakban, ami egyedi nagy beruházások eredménye.
A több mint egynegyed súlyt képviselő feldolgozóipar beruházásai a negyedévben 0,5 százalékkal maradtak el 2012 második negyedévitől. Az első negyedévben kezdődött mérséklődés közel három évig tartó volumenbővülés után következett be. Csökkenést a feldolgozóipari alágak felénél regisztráltak.
A nagyobb súlyt képviselő ágazatok közül jelentősen visszaestek a beruházások a gyógyszeriparban és a járműgyártásban, ugyanakkor nőttek a beruházások a gumi, műanyag, nem fém ásványi termék, illetve a gép, gépi berendezések gyártása területén. Jelentősen, 24,8 százalékkal visszaestek a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ág beruházásai. A lakásépítések visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 8,2 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Továbbra is elmaradtak az oktatás (5,3 százalék) és humán-egészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ágak (6,8 százalék) beruházásai az előző év azonos időszakitól.
Az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 2013 második negyedévében a beruházások lényegében stagnáltak.
Az idén júliusban a belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak 0,2 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. Az árak enyhén csökkentek a feldolgozóiparban, míg az energiaiparban nőttek – közölte a KSH. Júliusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal nőttek. Míg az ipar forintban mért exportértékesítési árai nem változtak.
Júniusban az ipari termelői árak 0,3 százalékkal emelkedtek májushoz képest, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,6 százalékkal voltak magasabbak. Tavaly júliusban az árak júniushoz képest 0,4 százalékkal csökkentek, míg a megelőző év azonos időszakához képest 6,2 százalékkal emelkedtek.
Hazai elemzők korábbi prognózisa szerint a magyar gazdaság 0,5 és 0,7 százalék közötti mértékben nőhet 2013-ban; az ING és az MKB szakértője továbbra is törékenynek látja a növekedést, míg a TakarékBank elemzője úgy véli, gyorsulhat a GDP bővülése az év második felében.
Londoni pénzügyi elemzők helyzetértékelése szerint javul a magyar gazdasági növekedésre adott elemzői konszenzusos előrejelzés. Úgy látják, a magyar gazdaság túljuthatott a legnehezebb időszakon, és valószínű, hogy a második negyedévben már éves összevetésű növekedést produkált.