Az NMH kiemeli, hogy ezzel június után az év hetedik hónapjában is az 500 ezres szint alatt maradt a regisztrált álláskeresők létszáma. 2013 júniusa előtt legutóbb 2008 decemberében volt 500 ezer alatt a foglalkoztatási szolgálatnál nyilvántartott álláskeresők száma; akkor 477 400-an szerepeltek a regiszterben.
Júliusban a legtöbb álláskeresőt Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, e két megyében élt az állás nélküliek több mint 21 százaléka. Az álláskeresők kevesebb mint fele, mintegy 225 ezer ember volt jogosult pénzbeli ellátásra: több mint 20 százalékuk álláskeresési ellátásban, a többség pedig szociális jellegű támogatásban részesült.
Júliusban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 11,2 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 7,5 százalékos értéket mutatott. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti, 15-74 éves munkanélküliek száma 2013 második negyedévében 449 300 volt, amely 10,3 százalékos munkanélküliségi rátának felelt meg.
Az összes álláskereső 13,5 százaléka – csaknem 67 ezer ember – pályakezdő volt; létszámuk az előző hónaphoz képest 10, az előző év azonos időszakához képest pedig 4,8 százalékkal emelkedett. Tartósan – vagyis több mint egy éve – csaknem 164 ezren szerepeltek a nyilvántartásban; ők az álláskeresők harmadát adták, és számuk gyakorlatilag stagnált mind az előző év azonos időszakához, mind pedig az előző hónaphoz képest.
Júliusban a 25 éven aluli korosztályba 82 200 álláskereső tartozott, az 50 éven felüli állástalanok száma pedig 117 900 volt. A fiatalabbak 16,5 százalékot, az 50 év felettiek pedig 23,7 százalékot képviseltek az álláskeresők között. A legnagyobb arányban 25 év alatti álláskereső Tolna megyében, a legkisebb arányban a fővárosban található. Az idősebb – 50 év feletti – korosztály jelenléte az álláskeresők között leginkább Budapestre és Fejér megyére jellemző.
A foglalkoztatók összesen 48 800 álláshelyet jelentettek be júliusban, amely az előző hónaphoz képest 25, az előző év azonos időszakához képest pedig 28,7 százalékos emelkedést jelent.
Több mint 730 ezer munkavállaló foglalkoztatását segítette az első félévben a munkahelyvédelmi akció, a támogatott munkavállalók fele a nyugdíjhoz közeledő 55 év feletti korosztályból kerül ki – derült ki a Fidesz augusztus 14-i közleményéből. A munkahelyvédelmi akciót olyan munkavállalók érdekében indította a kormány, akik életkoruknál vagy élethelyzetüknél fogva különösen veszélyeztetett helyzetben vannak a munkaerőpiacon. Ők a kisgyermekes édesanyák, az 55 év felettiek, a pályakezdő fiatalok, a tartósan munkanélküliek és a szakképzettség nélküliek. Azok a munkaadók, akik ilyen alkalmazottakat foglalkoztatnak, jelentős járulékkedvezményekkel számolhatnak. A járulékkedvezmény jelentős vonzerőnek tűnik, hiszen a programban hónapról hónapra egyre több vállalkozás és munkavállaló vesz részt.
Júliusban kiderült, hogy három év alatt két és félszeresére nőtt az egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozók száma is. A kormányváltáskor 80 ezer főt foglalkoztattak idényjellegű munkában, illetve egyszerűsített foglalkoztatással, 2011-ben 140 ezer, 2012-ben 170 ezer, 2013 júniusában már közel 200 ezer főt.