Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. igazgatóságának elnöke a Napi Gazdaságnak adott interjújában elmondta: válságok vannak, voltak és lesznek, nem kell túlságosan megijedni tőlük. „Összességében nő a globális GDP, sőt az egységnyi jövedelemre egyre nagyobb hitel épül föl, ilyen értelemben vége a válságnak és visszatértünk a válság előtti évekhez. Az más kérdés, hogy ennek eloszlása a gazdasági szereplők között nagyon aránytalan” – tette hozzá.
„Ma egy újabb hitelezési buborék van kialakulóban, aminek kipukkadása sokkal súlyosabb lehet, mint a 2008-as válságé volt. De ez a sokk nem most fog bekövetkezni, mivel a jegybankok idén és jövőre is folyamatosan növelik a likviditást.” Másfél-két év múlva viszont problémák adódhatnak az elemző szerint, amikor ezek a jegybankok elkezdik majd kiszívni a pénz egy részét és kamatemelésre állnak át. Heim szerint ennek a válságnak a forrása valahol a fejlődő térségben, Indiában, Brazíliában, esetleg Dél-Afrikában lesz majd, de Kínában is jelentős lehet a GDP-növekedés ütemének lassulása.
Heim úgy véli, Magyarország a növekedés terén eddig nem teljesített túl jól. A válságkezelés elsősorban a külső sérülékenység leépítésére összpontosított, amiben viszont számottevő eredményt sikerült elérni.
„Én korábban úgy számoltam, hogy jövőre 2 százalék körül lesz a gazdasági növekedés, de az újabb jegybanki hitelprogram várható hatásait számba véve 3-3,5 százalékos bővülést is elképzelhetőnek tartok. A hitelprogramnak a növekedésre lesz pozitív a hatása, a forint árfolyamára inkább negatívan hat, úgy számolom, 3-5 százalékkal is gyengíteni fogja.”
„2015-től a magyar gazdaságnak a saját lábára kell állnia, vagyis monetáris ösztönzők nélkül is képesnek kell lennie megtartani egy növekedési ütemet” – tette hozzá.