Az Országgyűlés honlapján olvasható válaszban a miniszter kifejti: az aktualizált makrogazdasági előrejelzést, amely a 2014-es költségvetés megalapozását is szolgálja, a kormány a költségvetési törvényjavaslat mellékleteként nyújtja be az Országgyűlésnek.
Emlékeztet rá, hogy a konvergenciaprogram 2013-ra 0,7 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál. Megjegyzi: a növekedéshez pozitívan járul hozzá a háztartások fogyasztási kiadásának bővülése, amelyet a növekvő foglalkoztatottság mellett a lakosság rendelkezésre álló jövedelmének kormányzati intézkedésekkel támogatott emelkedése is ösztönöz. A nettó export bővülésében jelentős szerepet játszanak az újonnan kiépült járműipari kapacitások, amelyek szintén a GDP növekedését támogatják – írja a miniszter.
2014-ben a fogyasztás növekedése tovább gyorsulhat, emellett a beruházások ismét növekednek, amit az alacsony alapkamat, az MNB-hitelprogramja és az uniós források intenzívebb felhasználása támogat. A stabil gazdasági növekedést az infláció alacsony szinten tartása is biztosítja, 2013-ban és 2014-ben a konvergenciaprogramban prognosztizált értékeknél (3,1 százalék és 3,2 százalék) is mérsékeltebb lehet a fogyasztói árak emelkedése.
A nemzetgazdasági miniszter a levelében kitér arra: 2015–2016-ban a növekedés szerkezete várhatóan egyre kiegyensúlyozottabbá válik, az élénkülő külső kereslet mellett a belső kereslet is nagyobb mértékben járul hozzá a gazdaság növekedéséhez, ugyanis a foglalkoztatottság és a nettó bérek, illetve az elkölthető jövedelmek további emelkedése élénkíti a fogyasztást.
Ezeknek a tényezőknek a hatására a növekedés fokozatosan gyorsul: a konvergenciaprogramban közölt számításoknak megfelelően 2015-ben és 2016-ban 2,3, illetve 2,5 százalékos GDP-növekedés várható. Ezt követően, 2017–2022 között kedvező nemzetközi konjunktúra esetén 2,5-3,5 százalékos éves növekedési ütemek prognosztizálhatók, amelyek mintegy 1-2 százalékponttal haladhatják meg az Európai Unió egészének várható növekedési ütemét. Így folytatódni fog a felzárkózás az európai fejlettebb országokhoz, a magyar gazdaság növekedési üteme hosszú távon is meghaladja az EU átlagát.
A miniszter a válaszában rámutat: a stabil gazdasági növekedést az infláció alacsony szinten tartása is biztosítja, és emlékeztet rá, hogy a kormány már korábban 2,8 százalékra módosította a 2014. évi inflációra vonatkozó előrejelzést. A 2015 utáni években a kormány prognózisa szerint a jegybank által meghatározott 3 százalékos inflációs céllal összhangban változnak a fogyasztói árak – olvasható Varga Mihály válaszlevelében.
A nemzetgazdasági miniszter korábban a Népszabadságnak azt mondta, a jövő évi költségvetésben biztosítják a pedagógus-életpályamodell bevezetéséhez szükséges forrást, és 30 milliárd forinttal többet szánnak a közmunkaprogramra. A lap kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, újabb adócsomagok nélkül is tartható lesz a 3 százalékos hiány.
Közben Heim Péter a Napi Gazdaságnak azt mondta: jövőre az MNB hitelprogramja miatt akár 3,5 százalékkal is bővülhet a gazdaság.