A társaság szerdai közleményében jelezte: három tényező is kedvezően befolyásolja az importon keresztül az áram hazai szabadpiaci árát. Egyrészt a rendkívül olcsó fűtőanyag miatt alacsony költséggel termelnek a szénerőművek. – A korábbi 120 dolláros tonnánkénti ár mostanra már 80 dollár környékére csökkent – mutatott rá Kis Gergely, az Alteo kereskedelmi igazgatója.
A szakember ugyanakkor hozzátette, az olcsó szén önmagában még nem jelentene alacsony áron kapható villamos energiát Európában. – Ehhez az is kell, hogy a szén-dioxid-kvóták ára is tartósan alacsony szinten legyen – húzta alá Kis Gergely. Mivel a szénerőművek a leginkább szennyező egységek, így esetükben az előállítási költségekben jelentős részarányt képvisel a károsanyag-kibocsátási egységek díja. A kvóták árfolyama azonban az év eleje óta tartósan 5 euró alatt van, szemben a 2010 közepén regisztrált 17 euró körüli árakkal. Mindezt kiegészíti az, hogy egész Európát elárasztja a megújuló forrásokból Németországban termelt villamos energia, amelynek ára a támogatások miatt alacsony.
Szükség lehet egy újabb kompenzációra a távhőszolgáltatóknál az őszre tervezett, ezúttal 11,1 százalékos rezsicsökkentés miatt – erről nyilatkozott a Magyar Nemzetnek több érintett cég- és önkormányzati vezető. A szükséges kompenzáció mértékét egyelőre nem tudni, de valószínűsíthető, hogy országszerte több tíz milliárd forint lehet a bevételkiesés. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke úgy fogalmazott, hogy ha a tízszázalékos rezsicsökkentésnél 52 milliárd forint volt a kompenzációs összeg, akkor most is hasonló tételre lehet számítani.
Példátlanul nagy sikernek nevezte a rezsicsökkentés megvédésére irányuló országos aláírásgyűjtést Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója kedden Szigetváron.
Tóth Zoltán, a Get-Energy Kft. energiakereskedő cég stratégiai igazgatója a Magyar Nemzet kérdésére mindezt azzal egészítette ki, hogy a szabadpiacon kapható villamos energia ára idén elérte a mélypontot. – Az idei év első felét rendkívül csapadékos időjárás jellemezte Európában, aminek köszönhetően a térségi vízerőművek ontották magukból az olcsó áramot. Mivel az ipari termelés a kontinensen még mindig nem tért magához a válság óta, így a túlkínálat miatt előfordult olyan eset is, amikor már az eladó fizetett az áram átvételéért – fejtette ki Tóth Zoltán.
A stratégiai igazgató azonban hangsúlyozta, a trend megfordulni látszik, így a piaci folyamatok miatt nem valószínű a villamos energia árának további esése jövőre. Tóth Zoltán mindemellett úgy látja, a hazai kis és közepes cégek legalább felénél továbbra is 10-12 százalékos tartalék tapasztalható az energiaköltségeket illetően. Mint mondta, ehhez mindössze tudatos földgáz- és árambeszerzésre lenne szükségük a cégeknek.
A teljes cikket a csütörtöki Magyar Nemzetben olvashatja.