Csak idén újabb hatvanmilliárd forinttal „gazdagodik” a költségvetés, miután a Magyar Nemzet információi szerint a kormány a korábban – az idei és a jövő évre – vállalt 2,7 százalékos GDP-arányos hiánycélt 2,9 százalékra módosította. A hiánycéllal kapcsolatos változtatás nem jelenti azt, hogy ezzel ismét az uniós szégyenpadra kerül hazánk, hiszen Brüsszel csak akkor indíthatja újból a túlzottdeficit-eljárást, ha három százaléknál nagyobb deficitet lát Magyarország esetében. A változtatás egyébként azért szükséges, mert Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter olyan módosító indítványt nyújtott be az Országgyűlésnek, amelyben 171 milliárd forinttal emelkedik a pénzforgalmi hiány.
A módosításra azért volt szükség, mert olyan pluszköltségek vetődtek fel, mint a 32,5 milliárd forintos pedagógusbér-emelés, a 71 milliárd forintot felemésztő E.ON-vásárlás, a takarékszövetkezetek átalakítására szánt 100 milliárdos tétel, a felsőoktatásnak juttatott 11 milliárd forint, az európai uniós önerőalap 20 milliárd forintos emelése. Emellett 40 milliárd forint jut sporttámogatásra, 50 milliárd forintból kátyújavítások indulnak, de kiterjesztik a családi adókedvezményt, és bevezetik a gyed extrát is. A kormány a hiánycél módosításával mintegy 60 milliárd forintos pluszbevétel mellett a mobilfrekvenciákért kapott százmilliárd forint körüli összeggel is kalkulálhat, amelyből csak 44 milliárd volt eddig betervezve a költségvetésbe, vagyis a tender mintegy 56 milliárdnyi extra bevételt jelent.
Úgy tűnik, a kabinet nem készül arra, hogy újabb számháborúba bocsátkozzon Brüsszellel, ezért Varga Mihály miniszter egyeztetéseket kezdeményezett az uniós statisztikai hivatallal, az Eurostattal azért, hogy az E.ON-vásárláshoz szükséges, a Magyar Villamos Műveknek juttatott tőkeemelést milyen számviteli szabályok szerint hajtsa végre a kormány, hogy az semmiképpen ne eredményezzen három százaléknál magasabb hiányt. Az Európai Bizottság magyarországi képviseletén a lap kérdésére elmondták: a brüsszeli testület folyamatosan nyomon követi a költségvetéssel kapcsolatos fejleményeket, és a szakmai elemzések után a következő, november eleji gazdasági előrejelzésben publikálja a magyar makrogazdasági folyamatokkal kapcsolatos észrevételeit.
Wiedemann Tamás
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.