Óriásit javult Magyarország jövőjének megítélése

Hatalmasat javult a magyar gazdaság kilátásainak megítélése egy hónap leforgása alatt, ezzel párhuzamosan a magyar részvénypiacról alkotott kép is sokat javult.

BuL
2013. 09. 23. 9:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelek szerint növekedési fordulatot látnak a magyar gazdaságban a külföldi elemzők is, hatalmasat javult ugyanis a magyar gazdaság várható teljesítményének megítélése a régióval foglalkozó szakértők körében − derül ki a német ZEW intézet és az Erste Bank közös felméréséből. Míg egy hónappal ezelőtt a megkérdezett 71 alapkezelő és elemző mindössze nettó 13,3 százaléka gondolta úgy, hogy a jövőben a jelenleginél kedvezőbb lesz a magyar gazdaság helyzete, most ez a szám nettó 45,1 százalékra emelkedett.

Javulnunk persze van honnan, hiszen a gazdaság jelenlegi helyzete a szakértők szerint pocsék, nettó 61,3 százalék szerint kifejezetten rossz. Ezzel az értékkel csak azért nem vagyunk a régiós rangsor utolsó helyén, mert a horvát gazdaság helyzetét még ennél is többen tartják rossznak.

A nagy hangulati változás a BUX index várható teljesítményével kapcsolatos várakozásokon is meglátszik. Az egy hónappal korábbi 44 százalék után most már a felmérésben szereplők 56 százaléka vár a magyar részvényindextől emelkedést féléves időtávon, eközben az esést tippelők aránya 20 százalékról 8 százalékra csökkent.

Ezzel hatalmasat ugrott a két tábor arányát bemutató bull/bear hányados, az augusztusi 2,2-es értékről 7-re. Ennél magasabb értéket mindössze egyszer ért el a hangulati mutató a felmérés hatéves történetében, 2007 nyarán.

A mostanihoz hasonlóan optimista hangulat uralkodott egyébként júliusban is a szakértők között, augusztusban viszont a BUX-ra vonatkozó várakozások nagyot romlottak, a jelek szerint ez a hangulatromlás csak átmeneti volt.

A forint megítélése is nagyot változott egy hónap alatt, azonban épp az ellenkező irányba. Augusztusban a 295-300 forint közötti euróárfolyam-konszenzus a stagnálás irányába mutatott, ugyanannyian várták a forint le-, mint felértékelődését. Most azonban már a megkérdezettek nettó 24,2 százaléka gondolja úgy, hogy túlértékelt a magyar deviza, ezzel a régiós devizák közül a legrosszabb a megítélése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.