Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára a lapnak adott interjúban elmondta: az adóhatóságnál végzett fejlesztés, illetve az állami támogatás mintegy húszmilliárd forintos kiadást jelenthet, viszont az új rendszer bevezetése miatti többletbevételek már az idei költségvetésben meg fognak jelenni, így az állami kiadások már ebben az évben megtérülhetnek.
A lapnak a helyettes államtitkár azt is elmondta, a minisztérium folyamatosan figyelemmel kíséri a folyamatot, a kezdeti nehézségek után a gyártóktól és a forgalmazóktól származó információk alapján bíznak abban, hogy tartható lesz a december 31-i végső átállási határidő.
Látványosan megugrott a bevallott, legális forgalom azokban a kiskereskedelmi ágazatokban, amelyekben a tapasztalatok szerint nagyobb az adócsalás. Az érintett kereskedők már a bevezetés előtt jóval, áprilisban és májusban 43 milliárd forinttal nagyobb összegről adtak számot, mint tavaly, a közkasszához pedig többmilliárdos adóbevétel-többlet érkezett. A legális forgalom növekedéséhez a szaktárca helyettes államtitkára szerint a pénztárgépek cseréjéről szóló szabály is hozzájárulhatott.
Hasonló folyamat volt megfigyelhető szomszédunkban is. Horvátországban a tavaly bejelentett forgalom többszörösét regisztrálta a horvát adóhatóság egyes vendéglátóhelyek esetében, amióta a hivatalhoz bekötött pénztárgépeket alkalmazzák. A forgalmi rekorderek között szerepel egy zágrábi vendéglátóhely, mely tavaly 5455 kuna (mintegy 215 ezer forint) forgalmat jelentett be havi átlagban, míg idén ennek több mint nyolcszorosát.
Az online pénztárgépek bevezetése össztársadalmi érdek, egyszeri, előre látható és elviselhető költséggel jár, amelyhez a kormány támogatást is nyújt a hazai vállalkozásoknak – közölte korábban a Fidesz.