Az idén júniusban a kivitel értéke 6,7 milliárd eurót (1978 milliárd forintot), a behozatalé 6,1 milliárdot (1805 milliárd forintot) tett ki, a külkereskedelmi mérleg egyenlege 581 millió euró (172 milliárd forint) volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatok alapján hétfőn.
Az adatok lényegében megegyeznek az előzetesen közölt számokkal. Júniusban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 2,9 százalékkal csökkent, a behozatalé 1,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az év első hat hónapjában a külkereskedelem exportvolumene közel 2, az importé több mint 3 százalékkal bővült.
A kivitel értéke 40,4 milliárd euró (11 948 milliárd forint), a behozatalé 36,9 milliárd euró (10 901 milliárd forint) volt január-júniusban. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 3,5 milliárd eurót (1046 milliárd forintot) tett ki, 123 millió euróval (19 milliárd forinttal) kevesebbet, mint egy évvel ezelőtt.
Az év első félévében a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva az importban 1,9, az exportban pedig 0,9 százalékkal csökkent, a cserearány 1,0 százalékkal javult. Az euró forinthoz viszonyított árfolyama 0,2 százalékkal emelkedett, míg a dolláré 1,0 százalékkal csökkent – közölte a KSH.
A beszerzési menedzser index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 51,7 pont, 2,7 százalékponttal magasabb a júliusinál – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) hétfőn.
A mutató 50 pont alatti értéke a feldolgozóipari tevékenység visszaesését, az annál nagyobb értékek az ágazat bővülését jelzik. A társaság jelentése szerint a korábbi augusztusokkal összevetve az idei érték elmarad az 52,1 pontos hosszú távú átlagtól, de meghaladja az elmúlt három év 50,8 pontos átlagát.
A jelentés készítői hangsúlyozzák, hogy áprilistól a BMI értéke folyamatosan 50 pont körül ingadozik, nem mutat határozott trendet. A BMI komponensei közül a termelési mennyiség indexe csökkent júliusi értékéhez képest, de a május havi szűkülés után így is a termelt mennyiség emelkedését jelzi harmadik hónapja. Az új rendelések indexe enyhén nőtt.
Az augusztusi szállítási átfutási idő hosszabb lett júliushoz képest, de a növekedés üteme csökkent. A korábbi augusztusi értékeket nézve az idei a harmadik legalacsonyabb érték 2010 és 2011 után. A vásárolt készletek emelkedni kezdtek az elmúlt hónapban tapasztalt csökkenés után. Az idei augusztusi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján erősen átlag feletti, és a harmadik legmagasabb.
A foglalkoztatottsági index augusztus havi értéke már bővülésre utal. A mutató 2012-ben négy hónapban jelzett csökkenést – júliusban, augusztusban, októberben, és decemberben –, 2013 januárjától bővülést mutatott egészen áprilisig, majd a trend abbamaradt, és május-július között folyamatosan csökkenést mértek. Augusztusban megállt ez a folyamat. A beszerzési mennyiség indexe csökkent a júliusihoz képest, de egyúttal a mennyiség emelkedését is jelzi.
Ahogy a Magyar Nemzet is megírta, nem menekülnek a külföldi befektetők Magyarországról: csak az elmúlt néhány hónapban 110 milliárd forint értékű hazai fejlesztésről döntöttek világcégek. Az adatsorokból jól látszik, hogy a magyar kormány elsősorban a termelő beruházásokat részesíti előnyben.