Zsugorodhat a feketepiac

A húsfélék áfájának csökkentésére több megoldás is lehetséges, ám rövid távon mindegyik hátrányosan érintené a közkasszát.

Magyar Nemzet
2013. 09. 05. 4:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Piaci szereplők és érdekvédők korábban már több megoldást is felvetettek az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adójának (áfa) mérséklésére, ám rövid távon mindegyik hátrányosan érintené a közkasszát. Mint ismeretes, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a hét elején jelentette be, hogy a kormány tervei szerint jövő év elejétől a baromfi- és sertéshús 27 százalékos áfája tíz százalék körüli szintre csökkenhet. Európai uniós előírás szerint a tagországok egy normál és legfeljebb két kedvezményes adókulcsot tarthatnak fenn. Magyarországon a termékek többségére a legmagasabb, 27 százalékos forgalmi adó vonatkozik, 18 százalékos besorolás alá kerültek többek között a tejtermékek, a pékáruk és a távhő, továbbá öt százalékkal adóznak a gyógyszerek, könyvek, színházjegyek és az újságok. Újabb kedvezményes kulcsot tehát nem hozhatunk létre, legfeljebb ezeken változtathatunk.

Korábban a Baromfi Terméktanács és a Hússzövetség azt javasolta, hogy az alapvető élelmiszereket sorolják az ötszázalékos áfakörbe. Ez jelentős költségvetési kiesést okozna, ezért a kabinet egy ilyen megoldást szinte biztos nem fog támogatni. Egy másik lehetséges megoldást a nagyobb élelmiszer-ipari szereplők – többek között a bankvezér Csányi Sándorhoz köthető Bonafarm, s a multinacionális Bunge – vetettek fel. E szerint megszüntetnék az ötszázalékos áfakulcsot, és létrehoznának egy új, kilencszázalékosat, amely körbe bekerülhetnének az eddigi legalacsonyabb szinten adózó termékek, illetve az alapvető élelmiszerek. Számítások szerint ez a megoldás körülbelül 11 milliárdos bevételkiesést okozna az államkincstárnak. Kisebb köztehercsökkentést azért nem javasoltak, mert szerintük az nem oldaná meg a fő problémát, vagyis nem szorítaná vissza a jelentős feketegazdaságot.

Harmadik megoldásként az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) – a költségvetés helyzetét figyelembe véve – azt vetette fel egyik tanulmányában, hogy a 18 százalékos kulcsot csökkentsék 12-re, és sorolják be ez alá a tej- és pékárun kívül a többi alapvető élelmiszert is. Az AKI szerint a jelenleg érvényes áfakulcsok mellett a költségvetés az élelmiszerek után 633,5 milliárd forint áfabevételt könyvelhet el, ami a csökkentés után körülbelül 165 milliárd forinttal kevesebb lenne, ugyanakkor a javuló adóbefizetési hajlam és a növekvő kereslet hatására a büdzsé vesztesége csak nagyjából 95,6 milliárd forint lenne.

Az unión belül az élelmiszerárak átlagos áfatartalma 9 és 11 százalék között mozog.

Dénes Zoltán

A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.