Ez év elején teljessé vált az egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer, a nemzetgazdasági tárca most számszaki összegzést készített az átalakítás különféle lépéseinek hatásairól. A Magyar Nemzetnek nyilatkozva a minisztérium adóügyi helyettes államtitkára felidézte: az utóbbi időszak adóváltozásai nyomán a korábbi két, magasabb kulcsot egy mérték váltotta fel, megszűnt az úgynevezett szuperbruttósítás, több lépcsőben eltörölték az adójóváírást, a szülők érdemi nagyságú adókedvezményt érvényesíthetnek kiskorú gyermekeik után, az átállás kezelésére pedig bérkompenzációt biztosítottak.
– Az új adórendszer egyes elemei már 2011-ben életbe léptek – jelentette ki Pankucsi Zoltán, hozzátéve: abban az esztendőben, vagyis tavalyelőtt 475 milliárd forinttal kért kevesebbet az állam a lakosságtól. A minisztériumi vezető megemlítette azt is, hogy a 2010-es szabályokhoz képest tavaly 459 milliárd forinttal, idén pedig – az előzetes számítások szerint – több mint 540 milliárddal csökkentek a terhek.
A helyettes államtitkár részletesen beszélt a családi adókedvezményről. Mint elmondta, a szülők 2011 óta élhetnek az egy gyermek után havi tízezer, a kettő után húszezer, a három vagy több gyermek esetén gyerekenként 33 ezer forint adócsökkentéssel. Az enyhítés révén évente nagyjából 180 milliárd forinttal járul hozzá az állam a gyermekek felnevelésének költségeihez – fogalmazott Pankucsi Zoltán, megjegyezve, az adórendszer első három esztendeje alatt így nagyjából félezermilliárd forint marad a családoknál. – A kedvezmények jövőre bővülnek – tette hozzá az adóügyekért felelős minisztériumi vezető. A tervek szerint a héten a parlament elé kerülő őszi adójavaslat ugyanis lehetővé tenné, hogy a gyermekkedvezményt a személyi jövedelemadó mellett az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulékból is leírhassák a magánszemélyek. – A lépés több mint negyedmillió háztartásnak jelenthet újabb anyagi előnyt, s a családoknál hagyott összeg jövőre 230 milliárd forint fölé emelkedhet – közölte a helyettes államtitkár. – Lényeges – folytatta –, hogy az enyhítés kiterjesztése leginkább a több gyermeket nevelő alacsony keresetű személyek, a gyermekeikről egyedül gondoskodó szülők és az egykeresős családok pénzügyi helyzetén javít.
– Egyébként is elmondható – tette hozzá Pankucsi Zoltán –, hogy a családi adókedvezmény a társadalom szerényebb jövedelmű tagjainak segít a legtöbbet. A korábbi évek számai szerint a kisebb keresetű családok – a lakosság más rétegeihez viszonyítva – több gyermeket nevelnek, s a nagycsaládok jelentős része alacsonyabb jövedelemből él. – A gyermekkedvezmény – különösen a jövő évi kiterjesztéssel – éppen ezeknél a családoknál hagy újabb összeget – nyomatékosította az adóügyekért felelős minisztériumi szakember.