A gigantikus számtól a jegybanknál is ledöbbentek

Váratlanul nagy sikert arat az MNB programja, eddig összesen 701 milliárd forintnyi szerződés köttetett.

BuL
2013. 11. 14. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hitelprogram keretében összesen 701 milliárd forintnyi hitelszerződést kötöttek, ami 93,5 százalékos kihasználtságot jelent – közölte a Napi Gazdasággal Nagy Márton.

A bankrendszert tekintve a negyedéves hitelállomány növekedése a teljes vállalati szektorban 130 milliárd, a kis- és középvállalati szektorban 175 milliárd forint felett volt. Az októberi, előzetes hitelezési adatok Nagy szerint arról tanúskodnak, hogy a hitelállomány kismértékben tovább bővült. A hitelezési fordulat a vállalati hitelpiacon tehát megtörtént − igaz ez még akkor is, ha októberben részben azokat a piaci alapú hiteleket folyósították, amelyeket épp a program miatti leterheltség okán ütemeztek későbbre a bankok.

A 2013. június 1-jével indult hitelprogram keretében a jegybank 2014. december 31-éig nullaszázalékos kamattal hitelt nyújt a kereskedelmi bankoknak, amelyet a pénzintézetek kötelesek továbbhitelezni legfeljebb 2,5 százalékos kamattal a kis- és középvállalkozásoknak. A program sikerrel élénkíti a gazdaságot.

A program sikerességének növelése érdekében nagyon sok kis hatékonyságú hitelcélt kizártak már az első szakaszban. Persze a bankok mindezt szigorításként élték meg. Valójában azonban számos kiskaput csuktak be, ami nem tekinthető szigorításnak, ezért tévesnek tartják ezt a minősítést a jegybanknál.

Az NHP 2-nél tovább módosították a feltételrendszert a szerződésekben és a terméktájékoztatóban egyaránt.

Nagy Márton a második hitelprogramról elmondta, az elmúlt hetekben lényegében minden hitelintézettel megkötötték a szerződést. A bankok közlése szerint novemberben már megkezdődnek a hitelfolyósítások. Az első három-négy hónap banki kihelyezési tervei nagyon biztatók annak ellenére, hogy mind a bankok, mind a vállalkozások tisztában vannak azzal, hogy most lényegesen több idő áll rendelkezésre, mint az NHP 1 esetében.

Az hitelprogramban az ügyfelek által fizetett kamat mértéke nem haladhatja meg a 2,5 százalékot. A jobb hitelminőségű vállalatok természetesen könnyebben hozzáférnek a kedvezményes forráshoz – mondta az ügyvezető igazgató. A kockázatosabb vállalatoknál az NHP elérhetőségét viszont a garanciavállalás – azaz kockázatmegosztás – vagy kamattámogatás nagyban segítheti. A jegybanknak az a fontos, hogy az ügyfél maximum 2,5 százalékos kamatot fizessen, hogy ez miként alakul ki, azt a piacra bízzák.

A Balog Ádám alelnökkel közösen írt tanulmányban egy sor kérdésben egyértelműsítik a jegybank álláspontját. Közben egyre több a devizahiteles per, és nem egyértelmű a joggyakorlat.

„Szeretném leszögezni, hogy minden ügyfél számára a hitelszerződésével kapcsolatban rendelkezésre kell állnia a jogorvoslat lehetőségének. A bíróságok folyamatosan vizsgálják, hogy az egyedi szerződések alapján mi volt jogszerű és mi nem volt az. A jegybank szempontjából mindemellett fontos, hogy kialakuljon egy homogén jogi értelmezés a bíróságok részéről, mert csak ez után lehet stabil közgazdasági megoldást találni” – véli Nagy.

Az ügyvezető igazgató meglátása szerint a mostani lépéssel megerősítették a jogalkotók az árfolyamgát intézményét. Ez a döntés azt is sejteti, hogy az adósmentő javaslatok a jövőben is erre a legjobbnak tartott, az ügyfelek számára pedig a legnagyobb megtakarítást biztosító konstrukcióra épülhetnek.

Az árfolyamgát megnyitása a nem teljesítő ügyfelek előtt emellett egy új, a jegybank által is erősen támogatott célt tűz ki maga elé: a nem fizető ügyfelek fizetőképességének helyreállítását. Az árfolyamgátba való belépéssel a banki adósságelengedéssel együtt akár 30-40 százalékkal is csökkenhet az ügyfelek havi törlesztőrészlete.

A fizetőképesség helyreállítása mellett a törvény megteremti a lehetőségét annak is, hogy a komolyabb tartozást felhalmozó ügyfél kiszállhasson az ügyletből − ehhez azonban az szükséges, hogy a bankok a gyűjtőszámlára adott állami garanciavállalás fejében valóban elengedjék a tartozás egy részét, és az adósság az ingatlan értékének 95 százalékára csökkenjen.

„Sajnos a kiszélesített árfolyamgát intézménye sem tud majd segíteni azoknak, akik a jövedelmük elapadása, a munkahelyük elvesztése miatt nem tudják fizetni a havi törlesztőrészleteket. Számukra segítséget a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. által nyújtott szociális védőháló jelenthet, amelyet javaslatunk szerint még a családi csődvédelem intézménye egészíthetne ki” – közölte Nagy Márton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.