„Mindazok, amiért küzdöttünk, beteljesülni látszanak” – mondta az Orbán Viktor indiai útján elhangzottakra reagálva Járosi Márton a Hír TV Magyarország élőben című műsorában szerdán. Ismert, a miniszterelnök arról beszélt, hogy négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban. Ezzel összefüggésben a kormány 40-ről 60-70 százalékra növelné az évtized végére az atomenergiai kapacitást.
Az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke kiemelte, hogy a nukleáris energia fejlesztése melletti elkötelezettség csak egyetlen – bár nagyon fontos – eleme annak az új gazdaság-, illetve energiapolitikának, amelyet a kormány megvalósít. Hozzátette: 2010-ben elindult a helyreállítás energiapolitikája, és most elértünk az építkezés politikájához, így igen jó alapokról indulunk.
A finanszírozást ért kritikák kapcsán Járosi arra mutatott rá, hogy hamis az az érvelés, amelyben a jelenlegi energiaárakat hasonlítják össze a húsz évvel későbbiekkel, az ugyanis egy más világ lesz. Erre példaként a francia-angol atomerőmű-építési megállapodást hozta fel, amely a jelenlegi árak két és félszereséről szól. „Nevetséges dolog a mostani helyzetet összehasonlítani a későbbiekkel. A mai világra, különösen az energetikára ugyanis az jellemző, hogy semmi sem biztos, óriási a bizonytalanság. Ez pedig leginkább a finanszírozásban köszön vissza” – mondta.
Jánosi hangsúlyozta, hogy mára a piacliberalizálásnak köszönhetően sikerült olyan helyzetet teremteni az energetikában, hogy ekkora beruházások nem valósíthatók meg állami részvétel nélkül. Járosi ennek kapcsán kiemelte a V4-csúcsot, hiszen ott nemcsak kiálltak az atomerőmű mellett, de az állami szerepvállalás kérdését is felvetették.
A szakértő az Európai Unió energiapolitikájában fellelhető ellentmondásokra is felhívta a figyelmet. Mint mondta, az EU hatalmas összegekkel támogatja a megújulókat, ám ha a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése a környezetvédelmi cél, az atomenergiát is legalább ennyire kellene támogatni, de nem ez történik.