Az építkezés korszaka kezdődik az energiapolitikában

Üdvözli a kormány energiapolitikai terveit az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke.

2013. 11. 07. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mindazok, amiért küzdöttünk, beteljesülni látszanak” – mondta az Orbán Viktor indiai útján elhangzottakra reagálva Járosi Márton a Hír TV Magyarország élőben című műsorában szerdán. Ismert, a miniszterelnök arról beszélt, hogy négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban. Ezzel összefüggésben a kormány 40-ről 60-70 százalékra növelné az évtized végére az atomenergiai kapacitást.

Az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke kiemelte, hogy a nukleáris energia fejlesztése melletti elkötelezettség csak egyetlen – bár nagyon fontos – eleme annak az új gazdaság-, illetve energiapolitikának, amelyet a kormány megvalósít. Hozzátette: 2010-ben elindult a helyreállítás energiapolitikája, és most elértünk az építkezés politikájához, így igen jó alapokról indulunk.

A finanszírozást ért kritikák kapcsán Járosi arra mutatott rá, hogy hamis az az érvelés, amelyben a jelenlegi energiaárakat hasonlítják össze a húsz évvel későbbiekkel, az ugyanis egy más világ lesz. Erre példaként a francia-angol atomerőmű-építési megállapodást hozta fel, amely a jelenlegi árak két és félszereséről szól. „Nevetséges dolog a mostani helyzetet összehasonlítani a későbbiekkel. A mai világra, különösen az energetikára ugyanis az jellemző, hogy semmi sem biztos, óriási a bizonytalanság. Ez pedig leginkább a finanszírozásban köszön vissza” – mondta.

Jánosi hangsúlyozta, hogy mára a piacliberalizálásnak köszönhetően sikerült olyan helyzetet teremteni az energetikában, hogy ekkora beruházások nem valósíthatók meg állami részvétel nélkül. Járosi ennek kapcsán kiemelte a V4-csúcsot, hiszen ott nemcsak kiálltak az atomerőmű mellett, de az állami szerepvállalás kérdését is felvetették.

A szakértő az Európai Unió energiapolitikájában fellelhető ellentmondásokra is felhívta a figyelmet. Mint mondta, az EU hatalmas összegekkel támogatja a megújulókat, ám ha a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése a környezetvédelmi cél, az atomenergiát is legalább ennyire kellene támogatni, de nem ez történik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.