Czomba Sándor elmondta: az Első munkahely garancia program az ideihez hasonló feltételekkel folytatódik 2014-ben is. A tárcavezető tisztségviselője kiemelte, hogy a támogatás révén az idén mintegy tízezer pályakezdő fiatal jutott így munkahelyhez az elsődleges munkaerőpiacon.
A program bér- és járuléktámogatásával 2012-ben hétezren kerültek állásba, s akkor még nem kértek kötelező továbbfoglalkoztatást a munkaadóktól. Az idén viszont igen, a hat hónapos támogatási időszak után legalább három hónapos továbbfoglalkoztatás volt a feltétele a jelentkezések elfogadásának, s az alkalmazottak száma így is nőtt háromezerrel – mondta az államtitkár.
Mint azt az MNO korábban megírta, a fiatalok mellett az Orbán-kormány az 55 év feletti munkanélküli nőknek is indított egy foglalkoztatási programot, ez azokat érinti, akiknek a nyugdíjba vonuláshoz szükséges negyven év szolgálati időből kevesebb mint egy év hiányzik.
Áttörést hozhat a kisgyermekes anyák foglalkoztatásában, hogy 2014. január elsejétől a gyed mellett is lehet dolgozni. A munkaadókat is ösztönzik a kisgyermekes anyák foglalkoztatására, és a munkahelyvédelmi akcióterv keretében már 2013-ban is biztosított kedvezményeket kibővítik: 2014-től a munkáltatók három évig teljes, majd további két évig 50 százalékos járulékkedvezményt kapnak az ilyen édesanyák után.
Jövőre hasonló nagyságrendű foglalkoztatásra számítanak, s a munkaadók teljesítményének erősödő tendenciája alapján remélhetőleg sok pályakezdő marad majd állásban a kilenc hónapos időszak lejárta után is – tette hozzá.
Czomba Sándor előadásában emlékeztetett arra, hogy visszatér a hároméves időtartamú oktatás, a korábbi négy-ötévessel szemben. A szakképzés előző rendszerét bírálta, mondván, az első három évben szinte semmit nem tanultak a választott szakmáról a diákok, és szerinte később sem volt megfelelően hatékony a gyakorlati felkészítésük.
Az új szakképzési rendszerben – folytatta – csak az első évben tanulnak majd közismereti tantárgyakat a fiatalok, míg a második és harmadik évben döntően a szakmával foglalkozhatnak, valamint „élesben is kipróbálhatják majd” folyamatosan bővülő tudásukat a munkaadói képzőhelyeken.
Czomba Sándor arról is beszélt, hogy a kormány támogatja az úgynevezett hiányszakmák népszerűbbé válását, és a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben élő diákok jó tanulmányi eredmény esetén akár 40-60 ezer forint ösztöndíjat is kaphatnak a jövőben.
Az államtitkár kitért a minimálbér-tárgyalásokra is, s úgy vélekedett, a legutóbbi, csütörtöki megbeszélésen közeledtek az álláspontok a mértékről. A munkaadók 2,4, míg a munkavállalók 5,4 százalékos emelési javaslattal indították az egyeztetést, s elképzelhető, hogy a jövő héten már megegyezés születhet a kérdésben – mondta Czomba Sándor.
Ismert, a foglalkoztatásért felelős államtitkár korábbi bejelentése szerint a kormány megkezdte a tárgyalásokat a minimálbérről, amely jövőre meg fogja haladni a százezer forintot. Ezzel teljesül a kormánynak az a vállalása, hogy a ciklus végére a minimálbér meg fogja haladni a százezer forintot.
A jogszabály szerint a mindenkori kormány állapítja meg a minimálbért, azonban a korábbi évekhez hasonlóan az a törekvés, hogy ez a munkaadókkal és a munkavállalókkal karöltve, konzultatív fórum keretében szülessen meg a 2014-es évre is.