Jövőre kivezethetik a devizahitelt

Varga Mihály bízik benne, hogy lesznek még az idén a devizahiteles ügyfeleket segítő kezdeményezések.

NT
2013. 11. 06. 12:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A devizahitel mint pénzügyi konstrukció kivezetésének idejét firtató kérdésre a miniszter azt válaszolta: bízik abban, hogy 2014 már ennek az éve lesz, amikor több lakáscélú devizahitelt nem folyósítanak Magyarországon.

Arra a kérdésre, hogy mikor várható az átfogó rendezést lehetővé tevő mentőcsomag, azt felelte: a 780 ezer devizahiteles ügyfél száma mára 520 ezerre csökkent, a hitelesek kétharmadán már segítettek az eddig bevezetett intézkedésekkel, a végtörlesztéssel, az árfolyamgáttal vagy a Nemzeti Eszközkezelő (NET) létrehozásával. Hozzátette: soha nem tudnak olyan megoldást találni ami minden devizahitelesnek jó legyen, de arra kell törekedni, hogy az ügyfelek minél nagyobb körét tudják elérni.

Az árfolyamgát kiszélesítéséről szóló keddi döntéssel olyan ügyfelek számára is lehetővé teszik a kedvezmények és támogatások igénybevételét, akik eddig ezt nem tudták megtenni – mondta. A nemzetgazdasági miniszter véleménye szerint a munkát ugyanakkor folytatni kell.

Arról is beszélt, hogy konzultációs fórumot indítottak a devizahitelek jogi hátterének pontosítására, mivel számos, egymásnak ellentmondó bírósági döntés született. Hangsúlyozta: arra törekszenek, hogy sikerüljön akár a bankszövetség javaslatáról, akár az igazságszolgáltatásban résztvevő szereplőkkel együtt olyan megoldást találni, amelyet az ügyfelek döntő többsége el tud fogadni.

Varga Mihály közölte: a kormány arra vár, hogy a Kúria olyan jogegységi döntést hozzon, amelynek alapján a parlament és a törvényhozás érdemi lépéseket tud tenni. „A szakmai háttér ehhez rendelkezésre áll, gazdasági döntéseket nagyon gyorsan meg tudnánk hozni, de jogi megalapozottság nélkül nagyon veszélyes terepre tévednénk” – fogalmazott a tárcavezető. A jogegységi határozat idejére vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy a független igazságszolgáltatási intézmények minden más intézménytől függetlenül hozzák meg a döntéseiket.

Aradszki András kereszténydemokrata politikus is bírósági jogegységi határozatot szorgalmazott a devizahitelesek szerződései ügyében szerdán. A képviselő szerint ennek megfogalmazásakor vizsgálni kell, hogy a hitelintézetek által kiszámított díj, kamatköltség, amelyre az egyoldalú szerződésmódosítás joga kiterjed, tisztességes-e. E téren a nemzeti bíróságoknak van mozgástere – mutatott rá.

Aradszki András véleményét az uniós fogyasztóvédelmi irányelvre és bírósági ítéletekre alapozta. Előbbi tárgyi hatálya alá tartoznak azok a fogyasztóvédelmi szerződések, amelyek a devizaadósokkal összefüggnek. Az irányelv hatályosulása az európai bírósági gyakorlatban nem tekint vissza nagy múltra, de már több ítélet is született – jelezte. Az ítéletek részeként általános uniós sztenderdeket határoztak meg, amelyek segítik a nemzeti bíróságokat a szerződési feltétel tisztességtelen voltának megállapításában.

Kiemelte: az eddigi tapasztalatok szerint nehezen alakul ki egységes gyakorlat a devizahitel-szerződések elbírálásánál, és alapvetően a bankok, pénzintézetek számára kedvező jogértelmezés vált jellemzővé. A képviselő szerint a visszamenőleges jogalkotás látszatát is kerülni kell, de a helyzet orvoslásában az állam minden szereplőjének a maga területén a maga függetlenségének fenntartásával részt kell vennie.

A Bloomberg hírügynökség kedden megjelent interjújában Varga Mihály a kötvényaukcióról beszélt. „A februári kötvénykibocsátáskor az volt a kormány szándéka, hogy 2 milliárd dollár bevételre tegyen szert, és nagyjából ez az az összeg, amelyre számítani lehet az év hátralevő részében végrehajtandó kötvénykibocsátáskor is” – idézte a tárcavezetőt a gazdasági hírügynökség.

Ismert, Magyarország „figyelemreméltó” sikerű devizakötvény-kibocsátással tért vissza a nemzetközi tőkepiacra, mivel egy ilyen kibocsátás még alig egy évvel ezelőtt is lehetetlennek tűnt. A tranzakciónak ugyanakkor megvannak a potenciális kockázatai is, például növelheti az adósságszolgálati költségeket. A Capital Economics londoni elemzőinek akkori értékelése szerint a dollárkötvény-kibocsátás sikere önmagában azt is jelezheti, hogy növekszik a magyar gazdaságba és a gazdaságpolitikába vetett bizalom. A prémiumpapírok a nyári időszak mellett – az havi rekordot jelentett – az év elejétől fogva igen keresettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.