Londonban még nagyobb növekedést várnak

Elemzői vélemények alapján a beruházások bővülése indította be a gazdasági növekedést.

KG
2013. 12. 04. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Gábor közölte: ennek alapján kijelenthető, hogy Magyarországon sikerült megteremteni az árstabilitást, amely szintén hozzájárul a gazdaság már beindult növekedésének fenntartásához. Hangsúlyozta, hogy a 2013 harmadik negyedévében elért, 1,8 százalékos gazdasági bővülés kedvezőbb, mint amit az elemzők vártak. Látható, hogy ez a növekedés az eddigieknél egészségesebb, a tartós növekedést szolgáló gazdasági szerkezetre épül, melyben a háztartások fogyasztásbővülésének és a beruházások emelkedésének is kiemelkedő szerep jut az export mellett.

Kiemelte, hogy a fogyasztóiár-index az idén több évtizede nem látott alacsony értékeket mutat, amelyben a kormány által több lépcsőben végrehajtott rezsicsökkentéseknek jelentős szerepe volt. Orbán ismertette: a 2013. januári rezsicsökkentés, amely a gáz, az áram és a távfűtés árát érintette, összességében közel 0,9 százalékponttal csökkentette az inflációt. A júliusi, közműdíjakra vonatkozó intézkedés, amely a csatorna, víz és kéményseprés díjaira vonatkozott, további 0,2 százalékponttal járult ehhez hozzá. Elmondta továbbá, hogy a novembertől életbe lépett rezsicsökkentő intézkedések újabb 0,9 százalékponttal mérsékelték a pénzromlás ütemét.

Emlékeztetett arra, hogy Magyarország lakossága már átélt a magas infláció matt nagyon nehéz időszakokat, így a második világháborút követően Magyarország megmaradt gazdaságát szétzúzta a hiperinfláció, később, a 90-es évek közepén a Bokros-csomag nagy mértékben elértéktelenítette a háztartások jövedelmét a 30 százalékot is meghaladó infláció gerjesztésével. Ennek tükrében is jelentős eredmény, hogy a pénzromlás üteme 38 éve nem látott alacsony szintre csökkent, az alacsony infláció kedvező hatásai már rövid távon is érzékelhetőek – emelte ki az államtitkár.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt részletes adatai szerint a bruttó hazai termék (GDP) 1,8 százalékkal emelkedett az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a GDP 0,9 százalékkal nőtt az előző negyedévhez viszonyítva és 1,6 százalékkal az előző év azonos időszakához képest.

Balatoni András, az ING elemzője szerint a legfrissebb GDP-adatok rávilágítottak, hogy a hazai növekedés sokkal szélesebb bázison nyugszik, mint a 2010–2011-es kilábalás. A mezőgazdaság teljesítménye nem tér el a hosszú távú átlagtól, azonban a tavalyi alacsony bázis miatt a szektor hozzáadott értéke egy év alatt 27,6 százalékkal nőtt, így az ágazat kis súlya ellenére 1,4 százalékkal járult hozzá a GDP növekedéséhez.

A növekedés több mint 75 százaléka ebből a technikai (bázis)hatásból fakad. Kedvező jel azonban, hogy a többi nemzetgazdasági ágban is fordulat látszik, azonban ennek mértéke jóval visszafogottabb mint az elsőre látszik – vélekedett Balatoni.

A növekedési hitelprogram érdemben hozzájárult a beruházási fordulathoz: az állóeszköz-felhalmozás 8,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy ez a hosszú távú növekedési kilátásokat tekintve kedvező, mivel a beruházási ráta csökkenése megállt, sőt némi emelkedés is mutatkozik a szezonálisan kiigazított mutatóban.

Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője elmondta, hogy kedvező, a vártnál jobb a harmadik negyedéves növekedési adat; a jó teljesítmény kulcsa elsősorban a beruházásokban keresendő. Az elemző kifejtette, hogy már a múlt héten közzétett adatokból is visszaköszönt, hogy beindultak a beruházások. Különösen kedvező, hogy nemcsak a közszférában van „beruházási láz”, hanem a versenyszférában is nőni tudtak a beruházások, emellett a nemzetgazdasági ágak között is egyenletesebben oszlanak el, és nemcsak „zászlóshajó” projektek vannak. A Raiffeisen szakértője arra számít, hogy jövőre „jó eséllyel” 1,5-2 százalékkal nőhet a magyar gazdaság.

 

A szerdán közzétett harmadik negyedévi részletes magyar GDP-adatok megerősítik, hogy jelentősen erősödik a magyar gazdaság növekedési lendülete, amely azonban továbbra is függ az euróövezet teljesítményétől – közölték a KSH szerdai adatismertetése után londoni pénzügyi elemzők.

A JP Morgan szakelemzői értékelésükben közölték: előrejelzésük szerint a negyedik negyedévben az éves összehasonlítású GDP-növekedés jelentősen tovább gyorsul, a ház várakozása alapján 2,8 százalékra, elsősorban a belépő bázishatások miatt. A JP Morgan londoni elemzői 2013 egészére 1,1 százalékos, 2014-ben 2,3 százalékos növekedést várnak a magyar gazdaságban, szerdai értékelésükben azonban közölték, hogy e prognózisaikra felfelé ható kockázatokat látnak.

A vártnál is jobban nőtt a magyar gazdaság – értékelte a KSH legfrissebb adatait Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője sajtótájékoztatóján. A Fidesz szóvivőjének értékelése szerint az adatok visszajelzést adnak arról, hogy Magyarország jobban teljesít, mint a kormányváltás idején, mint ahogyan azt a piaci elemzők előre jelezték, és mint az európai országok általában.

A gazdasági bővüléshez „hozzáadva” a beruházások növekedését, a foglalkoztatottság emelkedését és a javuló külkereskedelmi többletet kijelenthető, hogy „minden okunk megvan a bizakodásra” – mondta. Hozzátette, a tartós növekedés azt jelenti, hogy a magyar gazdaság még több embernek tud munkát és így biztos megélhetést nyújtani. „A magyar emberek már láthatják munkájuk értelmét és annak a bizonyságát, hogy jól tették, amikor 2010-ben hátat fordítottak a kudarcokkal teli Gyurcsány-Bajnai korszaknak” – fogalmazott a szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.