Az érintett bankoknál összesen 18,479 milliárd eurónyi magyar állampapír volt, ami az október végén közölt 73,06 milliárd euró (21 918,3 milliárd forint) teljes adósság 25,3 százaléka. A bankok közül Magyarország legnagyobb hitelezője a belga KBC Bank, amely 4,058 milliárd eurónyi magyar kitettséget vallott be. A KBC mögött az OTP Bank áll a listán 3,3 milliárd eurós, a dobogó harmadik fokára az Erste került bő kétmilliárdos kitettséggel.
A lap szerint az európai bankhatóság adatai alapján a korábbinál pontosabb képet kapunk a teljes magyar adósság tulajdonosi összetételéről. A legnagyobb szereplő az amerikai Franklin Templeton, amely 16,1 milliárd eurónyi magyar állampapírral rendelkezik, a nagy európai bankok 18,5 milliárdja mellett említést érdemel még a 2008-ban felvett nemzetközi hitelcsomag, melynek keretében még tartozunk az Európai Bizottságnak. Emellett a lakossági állampapír-állományt érdemes kiemelni, mely az év eleje óta intenzíven növekedett.
Ezek a tételek összesen a teljes magyar adósság hatvan százalékát jelentik, a fennmaradó rész főleg nem európai bankoknál és alapkezelőknél lehet – írta a lap.
Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese szerdán kifejtette, a teljes magyar devizaadósság átlagos futamideje jelenleg közel 7 év, a forintadósságé 3,2 év, a külföldiek kezében lévő forintadósságnak pedig 3,8-3,9 év. A jelenlegi költségvetési adósságállománynak körülbelül 60 százaléka forint-, 40 százaléka devizaalapú. Azért nem lehet egészen pontos számot mondani, mert a devizaadósság aránya függ az aktuális forintárfolyamtól is – fűzte hozzá.
Azt is elmondta, hogy az Európai Bizottsággal szembeni adósságnak 2014 végén és 2016-ban vannak lejáratai, de előtörleszteni nem lehet a kölcsönt, csak a teljes kamat kifizetésével.