A 2013. január-október közötti időszakban a külkereskedelmi mérleg többlete 1 835 milliárd forint (6,2 milliárd euró) volt, 114 milliárd forinttal több, mint a tavalyi év első tíz hónapjában. Ugyanekkor az export 4,3, az import 4,5 százalékkal volt magasabb a tavalyinál – közölte a szaktárca.
A külkereskedelmi növekedés egyik motorja továbbra is a kormány által ösztönzött autóipari beruházásokhoz köthető, a közúti jármű árucsoport forgalmának bővülése ezúttal is meghatározó szerepet játszott a kedvező külkereskedelmi adatokban. Az autóipari beszállításoknak köszönhetően az energiafejlesztő gép és berendezés behozatalának mértéke átlag felett emelkedett, a villamos gép, készülék és műszerek terén pedig szintén bővülés mérhető – részletezi a közlemény. A feldolgozott termékek külkereskedelme jelentősen nőtt a vizsgált időszakban, az export 7 százalékkal, az import 6,9 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet.
A minisztérium írása kitér arra is, hogy az árufőcsoporton belül a bővüléshez kiemelkedően járult hozzá a szerves vegyi termék és a műanyag alapanyag kivitelének, valamint az illóolaj, illat- és tisztítószer, továbbá az egyéb vegyi anyag mindkét irányú kereskedelmének növekedése. Az árufőcsoportok bontásánál látható, hogy az év első tíz hónapjában a gépek és szállítóeszközök kivitele 4,5 százalékkal, míg behozatala 3,8 százalékkal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest.
A szaktárca írásában azt is kifejti, hogy mind az EU-n belüli, mind az azon kívüli külkereskedelmi mutatóink kedvezően alakultak. A külkereskedelmi termékforgalmunk mintegy háromnegyedét kitevő európai uniós tagországokba az export 3,5, az import pedig 3,9 százalékkal volt magasabb 2013. január-októberben a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Kereskedelmi mérlegünk többlete ezekkel az országokkal több mint 2536 milliárd forintot tett ki az év első tíz hónapjában, ami 44 milliárd forinttal több a tavalyi értéknél. Az Európai Unión kívüli országokba a kivitel 6,7 százalékkal emelkedett, míg az importé 6,1 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest – zárja közleményét az NGM.
A külkereskedelmi mérleg javulása már jelezte, hogy a folyó fizetési mérleg többlete magasabb lesz a korábbiaknál – mondta el Gabler Gergely. Az Erste Bank Hungary vezető elemzője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra: a harmadik negyedévi többletben szerepet játszott Magyarország korábban felfüggesztett uniós forrásainak feloldása is, ami egyszeri hatás, ezért a szakember szerint a – harmadik negyedévben rekordmagas – folyó mérleg többlete a negyedik negyedévben is erős lesz ugyan, de valamelyest visszaesik. Jövőre a várakozások szerint a belső, lakossági fogyasztás jobban felpörög, ez az import növekedésével jár, és visszafoghatja a külkereskedelmi többletet – mutatott rá az elemző, hozzátéve ugyanakkor, hogy az export dinamikája kedvező.