Szárnyal a külkereskedelmünk

A külkereskedelmi mérleg ismét jelentős, 759 millió eurós többlettel zárt, főként a kormány által ösztönzött autóipari beruházások miatt.

VZ
2013. 12. 23. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2013. január-október közötti időszakban a külkereskedelmi mérleg többlete 1 835 milliárd forint (6,2 milliárd euró) volt, 114 milliárd forinttal több, mint a tavalyi év első tíz hónapjában. Ugyanekkor az export 4,3, az import 4,5 százalékkal volt magasabb a tavalyinál – közölte a szaktárca.

A külkereskedelmi növekedés egyik motorja továbbra is a kormány által ösztönzött autóipari beruházásokhoz köthető, a közúti jármű árucsoport forgalmának bővülése ezúttal is meghatározó szerepet játszott a kedvező külkereskedelmi adatokban. Az autóipari beszállításoknak köszönhetően az energiafejlesztő gép és berendezés behozatalának mértéke átlag felett emelkedett, a villamos gép, készülék és műszerek terén pedig szintén bővülés mérhető – részletezi a közlemény. A feldolgozott termékek külkereskedelme jelentősen nőtt a vizsgált időszakban, az export 7 százalékkal, az import 6,9 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet.

A minisztérium írása kitér arra is, hogy az árufőcsoporton belül a bővüléshez kiemelkedően járult hozzá a szerves vegyi termék és a műanyag alapanyag kivitelének, valamint az illóolaj, illat- és tisztítószer, továbbá az egyéb vegyi anyag mindkét irányú kereskedelmének növekedése. Az árufőcsoportok bontásánál látható, hogy az év első tíz hónapjában a gépek és szállítóeszközök kivitele 4,5 százalékkal, míg behozatala 3,8 százalékkal emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest.

 

 

A szaktárca írásában azt is kifejti, hogy mind az EU-n belüli, mind az azon kívüli külkereskedelmi mutatóink kedvezően alakultak. A külkereskedelmi termékforgalmunk mintegy háromnegyedét kitevő európai uniós tagországokba az export 3,5, az import pedig 3,9 százalékkal volt magasabb 2013. január-októberben a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Kereskedelmi mérlegünk többlete ezekkel az országokkal több mint 2536 milliárd forintot tett ki az év első tíz hónapjában, ami 44 milliárd forinttal több a tavalyi értéknél. Az Európai Unión kívüli országokba a kivitel 6,7 százalékkal emelkedett, míg az importé 6,1 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest – zárja közleményét az NGM.

A külkereskedelmi mérleg javulása már jelezte, hogy a folyó fizetési mérleg többlete magasabb lesz a korábbiaknál – mondta el Gabler Gergely. Az Erste Bank Hungary vezető elemzője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra: a harmadik negyedévi többletben szerepet játszott Magyarország korábban felfüggesztett uniós forrásainak feloldása is, ami egyszeri hatás, ezért a szakember szerint a – harmadik negyedévben rekordmagas – folyó mérleg többlete a negyedik negyedévben is erős lesz ugyan, de valamelyest visszaesik. Jövőre a várakozások szerint a belső, lakossági fogyasztás jobban felpörög, ez az import növekedésével jár, és visszafoghatja a külkereskedelmi többletet – mutatott rá az elemző, hozzátéve ugyanakkor, hogy az export dinamikája kedvező.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.