Czomba Sándor elmondta, az NGM a Nemzeti Foglalkoztatási Alap terhére 13 milliárd forintos keretösszeggel hirdette meg a programot január elején, a támogatásból körülbelül 1100-1200 vállalkozás hozhat létre új munkahelyeket. A pályázati feltételek nem változtak lényegesen tavalyhoz képest, a támogatás mértéke egy-egy munkavállaló esetében minimum 1,5 millió, maximum 3 millió forint lehet – tette hozzá az államtitkár.
Tájékoztatása szerint a programban olyan, a meglévő munkavállalói létszámukat bővíteni akaró, Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehetnek részt, amelyek vállalják, hogy a támogatással felvett létszámot legalább két évig megtartják, a beszerzett eszközöket és a létrehozott kapacitást pedig három évig működtetik. A vissza nem térítendő támogatás keretében új gépek, berendezések, műszaki eszközök, technológiák beszerzésének, valamint új létesítmények építésének költségei számolhatók el.
A támogatás összege akkor növekszik, ha az új munkahelyen a vállalkozás nyilvántartott álláskeresőt, vagy roma munkavállalót alkalmaz, vagy a vállalkozás hátrányos helyzetű térségben, illetve szabad vállalkozási zónában működik. A pályázati összeg maximuma 120 millió forint lehet, de ez tovább növekedhet, amennyiben a beruházás például hátrányos helyzetű térségben, régióban valósul meg.
Czomba Sándor közlése szerint a korábbi évek tapasztalatai alapján a nyertes pályázatok támogatási összege átlagosan 2-2,2 millió forint közötti. A pályázatokat a beruházás helye szerinti kormányhivatal munkaügyi központjához lehet benyújtani február 14-ig, azok támogatásáról április 4-ig születik miniszteri döntés.
Az idei 13 milliárd forint pályázati pénzből is elhozhat a megye legalább akkora összeget, mint tavaly – mondta a Csongrád megyei kormánymegbízott pénteki sajtótájékoztatóján. B. Nagy László kifejtette: tavaly és 2012-ben a megyei vállalkozások országos összehasonlításban is az élmezőnyben végeztek a támogatások lehívásában. Ez 2013-ban 84 pályázót és 747 millió forintot jelentett, amelyből 376 új munkahelyet teremtettek és csaknem 1500 ember köszönheti többek között ennek a pályázati forrásnak, hogy a munkahelye továbbra is stabil. Az először 2011-ben meghirdetett program nagyon népszerű volt már eddig is a megyében, hiszen viszonylag egyszerűen teljesíthetők a feltételei, miközben jelentős eredményeket lehet elérni vele a munkahelyteremtésben és -megtartásban úgy, hogy a pályázatból eszközfejlesztést valósítanak meg – mondta.
A kormánymegbízott beszélt arról is, hogy tavaly decemberben csaknem 14,5 ezer álláskeresőt tartottak nyilván a megyében, ami 7,6 százalékkal alacsonyabb, mint az előző havi adat. A 2012-es év azonos időszakához hasonlítva pedig 33 százalékkal csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma Csongrád megyében.