Biztató tény a külföldi kézben lévő hitelek törlesztésének szempontjából, hogy jól alakul Magyarország versenyképessége, és kedvezők az exportra vonatkozó mutatók – állapította meg Georg Milbradt. A hatvannyolc éves közgazdász figyelemre méltónak tartja, hogy a magyar állam önerőből lett úrrá az eladósodáson, ami szerinte komoly erénynek számít Európa más országaihoz viszonyítva.
Jelentősen, 5-ről 12 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik jónak minősítették Magyarország gazdasági teljesítményét az Ipsos által végzett, 24 országot érintő felmérés szerint.
A fenti kutatás mellett a Századvég által végzett, decemberben nyilvánosságra hozott felméréséből is igen optimista hangulat rajzolódott ki, a megkérdezettek jelentős hányada tartja hasznosnak és eredményesnek az Orbán-kormány által véghezvitt gazdasági, társadalmi lépéseket. Bővebben>>>
Nemrég külföldről is dicséretet kapott hazánk, Georg Milbradt egykori szászországi miniszterelnök és pénzügyminiszter szerint Magyarország figyelemre méltó módon mászott ki a gazdasági válság gödréből.
A szász tartomány éléről 2008 májusában távozó, ott ma is a kereszténydemokrata CDU színeiben politizáló Milbradt mindig is nagy jelentőséget tulajdonított a kelet-közép-európai régiónak. Mint mondta, nem csak egy út van a gazdaságpolitikában, és az eltérő utakról és megoldásokról szóló vélemények ütköztetéséből csakis előny származhat, mindezt pedig nem felejtheti el a kontinens gazdagabbik fele sem. – A valamikor NDK-s Szászország vezetőjeként különös hangsúlyt fektettem az egykor a kommunizmus terhelte blokk megismerésére, s ez irányú érdeklődésem a mai napig töretlen – jelezte a drezdai egyetem professzora. – Gyakran megfordulok Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, és vallom, hogy generális megoldások nem léteznek, problémák viszont jócskán – szögezte le Georg Milbradt.
A német költségvetési tanácsban elnökhelyettesi funkciót is betöltő szakértő a jelenlegi magyar kormány döntéseit szokatlannak, egyidejűleg azonban sikeresnek minősítette. – A gazdaság – igaz, ez idáig karcsú – bővülése, illetve a versenyképesség növekedése magáért beszél – sorolta Milbradt.
– Nem utolsó fegyvertény a költségvetési hiány három százalék alá mérséklése – fűzte tovább a közgazdász. – Ugyan a maastrichti kritériumok tartalmazzák ezt, az uniós tagállamok csupán töredéke tartja magát ehhez a szabályhoz – jegyezte meg a professzor.