Ezt várja London Matolcsyéktól

Az elemzők nem valószínűsítik, hogy kamatemelésbe kezdene az MNB.

LM
2014. 01. 30. 19:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felzárkózó piacok – ide sorolják Magyarországot is – növekedésére ugyanakkor a jelenlegi piaci felfordulás valószínűleg nem gyakorol drámai hatást a londoni elemzői közösség várakozása szerint.

William Jackson, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető elemzője csütörtöki értékelésében hangsúlyozta, hogy a forint az utóbbi egy napban – az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési programjának e héten bejelentett újabb szűkítése nyomán – nagyobb mértékben gyengült, mint a feltörekvő térség más gazdaságainak fizetőeszközei. Jackson szerint ebben része lehetett Matolcsy György MNB-elnök továbbra is enyhítési alapállásra valló legutóbbi kijelentéseinek.

Az elemző szerint ugyanakkor valószínűtlen, hogy az MNB kamatemelésre szánná el magát, ha az eladási hullám nem ölt a jelenleginél nagyobb méreteket, mivel a monetáris tanács egésze is „rendkívül enyhe” alapállású.

A Capital Economics elemzője szerint az viszont elképzelhető, hogy a monetáris testület a következő kamatdöntő ülésen csak 5-10 bázispontos kamatcsökkentést hajt végre, vagy változatlanul hagyja az alapkamatot. Jackson hangsúlyozta: a kulcsfontosságú tényező ebből a szempontból az, hogy a forint a következő hetekben milyen árfolyampályát fut be.

A Moody’s Analytics – a hitelminősítői és pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végző Moody’s Corporation cégcsoport gazdaságelemző részlege – az amerikai hitelpiaci folyamatokról csütörtökön Londonban ismertetett új elemzésében arra a következtetésre jutott, hogy a piacokat a Fed által a felzárkózó gazdaságok aggályai iránt mutatott „szemmel látható közömbösség” rázta meg.

A CNBC amerikai tévécsatorna honlapján külön foglalkozott csütörtökön a magyar fizetőeszközzel. A lap azt feszegeti, hogy a forint az argentin fizetőeszköz sorsára juthat-e, mely 23 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben az idei év során. Az oldal Nicholas Spirót, a Spiro Sovereign Strategy szakértőjét szólaltatta meg, aki szerint az az aggasztó, hogy az MNB nem aggódik. Lee Hardman és Derek Halpenny, a Bank of Tokyo-Mitsubishi elemzői ugyanakkor nem gondolják, hogy a magyar fizetőeszközt elsöpri a feltörekvő piacokon kialakult „felfordulás”. Véleményük szerint a forint – a zlotyval egyetemben – az eurózóna megerősödésének nyertese lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.