A felzárkózó piacok – ide sorolják Magyarországot is – növekedésére ugyanakkor a jelenlegi piaci felfordulás valószínűleg nem gyakorol drámai hatást a londoni elemzői közösség várakozása szerint.
William Jackson, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető elemzője csütörtöki értékelésében hangsúlyozta, hogy a forint az utóbbi egy napban – az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési programjának e héten bejelentett újabb szűkítése nyomán – nagyobb mértékben gyengült, mint a feltörekvő térség más gazdaságainak fizetőeszközei. Jackson szerint ebben része lehetett Matolcsy György MNB-elnök továbbra is enyhítési alapállásra valló legutóbbi kijelentéseinek.
Az elemző szerint ugyanakkor valószínűtlen, hogy az MNB kamatemelésre szánná el magát, ha az eladási hullám nem ölt a jelenleginél nagyobb méreteket, mivel a monetáris tanács egésze is „rendkívül enyhe” alapállású.
A Capital Economics elemzője szerint az viszont elképzelhető, hogy a monetáris testület a következő kamatdöntő ülésen csak 5-10 bázispontos kamatcsökkentést hajt végre, vagy változatlanul hagyja az alapkamatot. Jackson hangsúlyozta: a kulcsfontosságú tényező ebből a szempontból az, hogy a forint a következő hetekben milyen árfolyampályát fut be.
A Moody’s Analytics – a hitelminősítői és pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végző Moody’s Corporation cégcsoport gazdaságelemző részlege – az amerikai hitelpiaci folyamatokról csütörtökön Londonban ismertetett új elemzésében arra a következtetésre jutott, hogy a piacokat a Fed által a felzárkózó gazdaságok aggályai iránt mutatott „szemmel látható közömbösség” rázta meg.
A CNBC amerikai tévécsatorna honlapján külön foglalkozott csütörtökön a magyar fizetőeszközzel. A lap azt feszegeti, hogy a forint az argentin fizetőeszköz sorsára juthat-e, mely 23 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben az idei év során. Az oldal Nicholas Spirót, a Spiro Sovereign Strategy szakértőjét szólaltatta meg, aki szerint az az aggasztó, hogy az MNB nem aggódik. Lee Hardman és Derek Halpenny, a Bank of Tokyo-Mitsubishi elemzői ugyanakkor nem gondolják, hogy a magyar fizetőeszközt elsöpri a feltörekvő piacokon kialakult „felfordulás”. Véleményük szerint a forint – a zlotyval egyetemben – az eurózóna megerősödésének nyertese lehet.