Londonban nem aggódnak a „járvány” miatt

A felzárkózó piacokat terhelő nyomás nagyon alacsony inflációval és jó folyómérleg-egyenleggel érte Magyarországot – emelik ki az elemzők.

VZ
2014. 01. 31. 20:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Citybeli vélemények szerint 340 forintos euró alatt nem feltétlenül kell vészhelyzeti MNB-kamatemeléssel számolni.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai a felzárkózó piacok eladási hullámáról befektetőknek összeállított elemzése szerint az MNB az enyhítési ciklus leállításához, devizapiaci intervencióhoz, illetve kötvénypiaci műveletekhez folyamodik, mielőtt érdemben fontolóra venné a kamatemelést.

A forint már szerdán is két éve nem látott mélységbe süllyedt az euróval szemben, de csütörtökön a 312-es szintet is átlépte, majd estére visszaerősödött.

Eközben csaknem 10 milliárd dollárt vontak ki egy hét alatt a feltörekvő piacokról a bostoni EPFR Global befektetési alapokat elemző cég adatai szerint. A fejlődő gazdaságú országok részvénypiacain két és fél éve nem volt ekkora egy hétre koncentrált tőkekivonás. A forint árfolyama is megérezte a nemzetközi piacok történéseit és pénteken tovább gyengült. Péntek este negyed kilenckor 311,66 forint körül mozgott.

A ház elemzői úgy vélik, a monetáris tanács 310-315 forint/eurós árfolyamsáv mellett is folytathatja a kamatcsökkentéseket, de csak akkor, ha a globális kockázatvállalási készség nem romlik gyors ütemben még tovább.

A cég szerint ha a „járvány” a jelenlegihez hasonlóan erős marad, az MNB először szóbeli, majd tényleges devizapiaci támogatást nyújtana a forintnak. A devizapiaci intervencióba a Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint be lehet vonni az EU-folyósításokat is.

Ez a menetrend érdemben különbözne attól, ahogy hasonló helyzetekre az MNB a múltban reagált, ám a felzárkózó piacokat terhelő jelenlegi nyomás nagyon alacsony inflációval és jobb folyómérleg-egyenleggel jellemzett helyzetben érte Magyarországot – hangsúlyozzák a ház londoni elemzői. Közölték: előrejelzésük szerint a teljes kosárra számolt idei egész éves átlagos infláció 0,9 százalék lesz Magyarországon, de akár 0,8 százalék is lehet, tekintettel az újabb közműdíjcsökkentés lehetőségére. A cég véleménye szerint „vészhelyzeti kamatemelést\" az MNB akkor venne fontolóra, ha a forint a 340 forint/eurós árfolyamszint fölé gyengülne.

A Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető elemzője csütörtöki értékelésében hangsúlyozta, hogy a forint az utóbbi egy napban – az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési programjának e héten bejelentett újabb szűkítése nyomán – nagyobb mértékben gyengült, mint a feltörekvő térség más gazdaságainak fizetőeszközei.

Emellett devizapiaci kereskedők szerint a törökországi kamatemelés miatt az árfolyamesésre játszó befektetők a forintot „pécézték ki” maguknak.

A Bank of America-Merrill Lynch elemzőinek várakozása szerint az MNB az idei év második felében egyébként mindenképpen szigorítási ciklusba kezd, mivel az infláció jövőre várhatóan visszagyorsul a 3 százalékos célszint közelébe. A ház szerint – különösen igen kedvezőtlen globális kondíciók esetén – 2015 második negyedévére 3,50 százalékig emelkedhet az MNB-alapkamat.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai szintén azt emelték ki, hogy a magyar gazdaság külső fizetési pozíciója nagyon különbözik más olyan feltörekvő gazdaságokéitól, amelyek szintén a befektetők látókörébe kerültek. Magyarország folyó- és tőkemérlegének együttes többlete a hazai össztermék (GDP) 5,6 százalékának felel meg, ami a legmagasabb a tágabb értelemben vett európai felzárkózó térségben.

A ház szerint ugyanakkor a monetáris politika transzmissziós mechanizmusa is alapvetően átalakult az MNB növekedési hitelprogramjának elindulása óta, tekintettel arra, hogy a kis- és középvállalkozások a program révén 2,50 százalékos – vagyis a jegybanki alapkamatnál alacsonyabb – kamattal juthatnak hitelhez.

Az elemzők szerint ebből az következik, hogy ha az MNB kamatemelésre szánná el magát a forint védelme végett, az csak „korlátozott növekedési áldozattal” járna a reálgazdaságban. Hozzátették: egy esetleges 100 bázispontos vagy még nagyobb MNB-kamatemelés hatása még a változó kamatú hitelekkel tartozó adósok számára is „elhalványulna” ahhoz képest, amennyivel a jegybanki kamat 2012 óta csökkent.

A Morgan Stanley szakértőinek alapeseti előrejelzése még mindig számol valamelyes további MNB-kamatcsökkentéssel rövid távon – a ház 2,60 százalékon várja a kamatmélypontot –, és az év későbbi szakaszában valószínűsít MNB-kamatemelést, 3,25 százalékig. Hangsúlyozták: ha a jelenlegi fejlemények hatására az MNB előrehozná e kamatemeléseket, azt „nagyon csekély költséggel” megtehetné. A cég szerint azonban a magyar jegybank még meglehetősen távol van a „válságüzemmódtól”, és a kamatemelés előtt valószínűleg először szóbeli, majd tényleges intervencióhoz folyamodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.