Ismét történelmi mélyponton az alapkamat

Tizenöt bázisponttal csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank.

VZ
2014. 01. 21. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Londoni pénzügyi elemzők a keddi kamatdöntő ülés előtti prognózisaikban arra számítottak, hogy az eddigi 0,20 százalékpontos lépések után alacsonyabb, 0,10-0,15 százalékpontos kamatcsökkentésekkel folytatja monetáris enyhítési ciklusát a Magyar Nemzeti Bank.

A Reuters által megkérdezett húsz elemző közül tizenhat azt várta, hogy 10 bázisponttal, 2,9 százalékra csökken a kamat, négy szakértő 20 bázispontos mérséklésre számított.

A Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülése előtt a forint többhetes mélypontra gyengült a főbb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi devizapiacon, majd a 15 bázispontos kamatvágás hírére mérsékelten erősödni kezdett.

Az alapkamat szintje egyébként kevesebb mint felére csökkent azóta, hogy 2012 augusztusában enyhítési ciklusba kezdett a jegybank, a mérséklés 7 százalékról indult.

A Reuters által korábban megkérdezett szakértők szerint az MNB az áprilisban tartandó parlamenti választásokig folyamatosan csökkenti az alapkamatot.

Az alapkamat-csökkentés végpontját 2 százalék környékére lőtték be az elemzők, jóllehet a magyar gazdaság növekedési üteme várhatóan jóval meghaladja idén a két százalékot.

A monetáris tanács szerint sor kerülhet még óvatos kamatcsökkentésre, azonban indokolttá vált a mérséklés ütemének mérséklése. A kamatdöntő ülést követően kiadott keddi közlemény szerint a testület a további monetáris enyhítésre az inflációs kilátások alapján, az ország kockázati megítélésének alakulását és a gazdasági növekedés élénkülését is figyelembe véve lát lehetőséget.

Azt is megjegyzik: a nemzetközi befektetői hangulat az amerikai eszközvásárlási program év végi lassítása ellenére is támogató maradt, Magyarország kockázati megítélése javult, mely a cds-felárak és kötvényhozamok mérséklődésében is tükröződött. Az ország sérülékenységét csökkenti a tartósan magas külső finanszírozási képesség és az ennek nyomán apadó külső adósságállomány. A monetáris tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol.

Megállapították azt is: a magyar gazdaságot számottevő kihasználatlan kapacitás jellemzi, az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. Az árstabilitás középtávú elérése a monetáris lazítás irányába mutat. A globális pénzügyi környezet támogató maradt, a monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja.

A testület úgy véli, hogy idén és jövőre is folytatódhat a gazdaság korábbiaknál kiegyensúlyozottabb szerkezetű bővülése. Bár az erősödő gazdasági aktivitás mellett a kibocsátás elmarad potenciális szintjétől, a monetáris politika által vizsgált időtáv végén megközelítheti. A foglalkoztatás folyamatos növekedése mellett a munkanélküliségi ráta csökken, azonban még mindig meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott hosszú távú szintjét. Az inflációs nyomás középtávon is mérsékelt maradhat.

Az export növekedése mellett a belső kereslet is bővülhet a következő években – jegyzi meg a testület. Hozzáteszik: az uniós forrásokat felhasználó állami beruházások, illetve az MNB Növekedési hitelprogramjának köszönhetően növekvő vállalati beruházások mellett a háztartások fogyasztásának élénkülése fokozatos lehet. A reáljövedelmek bővülését részben ellensúlyozza a válság előtt felhalmozott adósságok leépítése és a szigorú hitelezési feltételek lassú oldódása.

A monetáris politika mozgástere nem szűkült be teljesen az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint, úgy vélik: a Magyar Nemzeti Bank kisebb lépésekkel, de folytatja a monetáris enyhítést.

Horváth Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint 2,50 százalékig csökkentheti a jegybank az alapkamatot.

Bebesy Dániel, Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere úgy véli, az eddigi 20 bázispontos lépéseknél alacsonyabb ütemű csökkentés azt jelzi, hogy a monetáris tanácson belül többségbe kerültek a nagyobb óvatosságot pártolók, de az enyhítés folytatódhat.

Pesuth Tamás, a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője is azt hangsúlyozta, hogy a keddi kamatcsökkentési döntésnek egyedül a mértéke volt kérdéses, a kamatcsökkentési ciklus folytatása nem. A jelenlegi körülmények fennmaradása esetén az elemző az első negyedévében 2,7 százalékos, illetve akár az alá csökkenő alapkamatot, illetve 2,5 százalékos kamatminimumot vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.