Az egyik legnagyobb City-beli befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Daniel Hewitt hétfői előrejelzésében közölte, hogy 0,15 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést tart a legvalószínűbbnek a monetáris tanács keddi ülésén, és arra számít, hogy a jegybank 2,5 százalékig csökkenti alapkamatát.
Az elemző szerint a forint gyengesége az egyik fő tényezője annak, hogy a Barclays a 2,5 százalékos alapkamat elérése után szünetet vár az MNB enyhítési ciklusában. A forint januárban eddig 1,5 százalékot gyengült az euróval szemben, és ha a gyengülés folytatódik – ahogy a Barclays várja –, annak már negatív inflációs következményei lehetnek, hangsúlyozta Hewitt.
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza 0,1 százalékpontos MNB-kamatcsökkentést jósolt a monetáris tanács keddi ülésére. Kiemelte, hogy a legutóbbi, 0,2 százalékpontos kamatcsökkentéssel elért 3 százalékos jelenlegi alapkamat a központi bank elnöke, Matolcsy György által tavaly nyáron említett 3-3,5 százalékos potenciális kamatminimumsáv alja.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői látnak „némi lehetőséget” a kamatcsökkentési ütem „jelképes”, 0,15 százalékpontra lassítására keddtől, de az idei első félévben így is 2,5 százalékig mérséklődő MNB-alapkamatra számítanak. A ház ugyanakkor az infláció gyorsulásával, valamint az amerikai és az euróövezeti irányadó hozamok emelkedésével kapcsolatos várakozások miatt 2015 első felére 1 százalékpontos kamatemelést jósol.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének szakelemzői 0,1 százalékpontos kamatcsökkentést jósoltak a keddi monetáris tanácsi ülésre. Ugyanakkor megerősítették, hogy a korábban valószínűsített 2,7 százalék helyett most már 2,5 százalékon várják az MNB enyhítési ciklusának kamatvégpontját.
A társaság elemzői jelentősen, az eddigi 3 százalékról 2,4-re csökkentették az idei év végi inflációra szóló becslésüket. E felülvizsgált előrejelzés a ház azon feltételezésére épül, hogy a kormány újabb közműdíjcsökkentéseket hajt végre. A cég jelenleg azzal számol, hogy két szakaszban, áprilisban és júliusban 5 százalékkal csökkennek a háztartási áram-, földgáz- és távfűtési díjak.
A monetáris tanács legutóbbi, december 17-ei kamatdöntő ülésén 20 bázisponttal 3 százalékra csökkentette az alapkamatot. A tagok közül Cinkotai János és Pleschinger Gyula 10, Matolcsy György, Balog Ádám, Bártfai-Mager Andrea, Gerhardt Ferenc, Kandrács Csaba, Kocziszky György és Windisch László 20 bázispontos csökkentésre voksolt. A testület akkor úgy látta: az ország kockázati megítélésének alakulását és a gazdasági növekedés javulását is figyelembe véve sor kerülhet még kamatcsökkentésre, azonban indokolttá válhat a mérséklés ütemének mérséklése.
A megkérdezett budapesti elemzők többsége szerint a kamatvágási ciklus mélypontja 2,7 százalék lesz. Egy hónappal korábban 2,8 százalékos kamatcsökkentési végponttal számoltak. Az elemzők valamikor az év végéhez közeledve várnak emelést, a kamatszint 2014 végén 3, 2015 végén 5 százalék lesz előrejelzésük szerint.
Magyarország fenntartható módon stabil a nettó külső adósság, a folyó fizetési mérleg és a költségvetési fegyelem területén, ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a jegybanknak nem kell óvatosnak lennie – jelentette ki korábban Balog Ádám MNB-alelnök. Az inflációs várakozásokra alapozva és az inflációs előrejelzések tükrében van mozgástér a további csökkentésre, az alapkamat 2,5 százalékig is csökkenhet – hangsúlyozta.
Emlékezetes, 2013 végére nagyon alacsony szintre csökkent az infláció, ennek köszönhetően nőttek a reálbérek, ráadásul az esztendő végére a fogyasztás is felpörgött. A gazdasági szereplők egy évtizede nem voltak ilyen optimisták, ráadásul a nemzetközi gazdasági környezet is óvatos optimizmusra ad okot.