Szájer szerint Bécs azoknak kér védelmet az Európai Bizottságtól, akik törvénysértő módon szereztek földet Magyarországon. Mint kifejtette, uniós csatlakozásukkor az új tagállamoknak lehetőségük volt megvédeni termőföldjüket, az akkori szerződések pedig a szabályok kijátszásával köttettek. „A magyar állam sokáig gyenge volt, de az elmúlt időszakban világossá tette, hogy a tilalom idején megkötött színlelt szerződéseket nem fogja elfogadni” – húzta alá a néppárti frakció magyar alelnöke. Emlékeztetett: a csalóknak arra is lett volna lehetőségük, hogy időben visszalépjenek, sokat ezt mégsem tették meg. „A magyar földtörvény pedig hatályba fog lépni” – szögezte le.
A múlt héten, az agrárminiszterek brüsszeli tanácskozását követően Andrä Rupprechter osztrák tárcavezető közölte: hivatalosan ígéretet kapott a bizottságtól, hogy a brüsszeli testület megvizsgálja az új magyar földtörvényt, ezt később a bizottság meg is erősítette az MTI-nek.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter erre reagálva azt monda, újabb barátságtalan lépés, amit Rupprechter osztrák földművelésügyi miniszter a földtörvény kapcsán tett. „Ez magyar ügy, amelyet nekünk kell rendeznünk.” Hozzátette, egyelőre továbbra sem tartja szükségesnek, hogy kétoldalú egyeztetés legyen, miután az osztrák tárcavezető „folyamatosan sértegeti a magyarokat, folyamatosan feljelent bennünket”, ahelyett hogy tudomásul venné: nem Ausztria, hanem Magyarország feladata, hogy rendezze a földviszonyokat.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Magosz támogatja a kormány minden olyan törekvését, amely a spekulációs célú földvásárlások megszüntetésére irányul.
Bitay Márton földügyekért felelős államtitkár a Lánchíd Rádióban elmondta, az volt a célja az új földforgalmi törvénynek, hogy „legfontosabb kincsünket, a nemzeti szuverenitásunk egyik alapját, a magyarországi termőföldet megvédjük. Úgy védjük meg, hogy kiállja az alkotmányosság próbáját, a brüsszeli bürokraták kekeckedését. [ ] A helyben lakó földműveseké legyen ez a föld. Nem arról van szó, hogy állampolgársági alapon teszünk különbséget, hanem azt mondjuk, hogy vessünk véget egy 1100 éves vitának, a spekulánsoknak, befektetőknek köszönjük szépen az eddigi jelenlétet, viszontlátásra.”
Az új magyar földtörvény értelmében a haszonbérleti szerződések, amelyeknél a külföldi gazdák előre kifizették a bérleti díjat, a zsebszerződésekhez hasonlóan érvénytelenek, és 2014. májusig meg kell szüntetni őket.