Az ÁKK szerdai tájékoztatása szerint a kötvény kamatbázisa a 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukción kialakult átlaghozamokon alapul, melyhez a négyéves kötvény esetében 1,75 százalékos, a hatéves futamidejűnél 2,5 százalékos kamatprémium adódik. A kötvények évente egyszer fizetnek kamatot. Az ÁKK az új értékpapír forgalomba hozatalával elsősorban a lakosságot célozza meg, de vállalati befektetők is vásárolhatnak belőle. A vásárlók köre az ÁKK tájékoztatása szerint belföldi és külföldi természetes személyek, valamint belföldi jogi személyek és szervezetek, törvényben meghatározott intézményi befektetői kör kivételével.
A 2018/N és 2020/N elnevezésű Bónusz Magyar Államkötvény 2014. március 17-től első körben a Magyar Államkincstárban vásárolható meg, de a banki értékesítésről is folynak egyeztetések.
Az ÁKK szándéka szerint az új kötvény a futamidőt és a kamatozás módját tekintve is alternatívát nyújt a befektetőknek az eddigi lakossági papírokhoz képest. A három- és ötéves futamidejű Prémium Magyar Államkötvények (PMÁK) kamatai az inflációhoz igazodnak, míg a Bónusz Magyar Államkötvények kamatai a pénzpiaci kamatok változását követik. A BMÁK kötvény kamatbázisa megegyezik a kamatmeghatározás időpontját megelőző négy 12 hónapos diszkont kincstárjegy aukción kialakult átlaghozamok súlyozott számtani átlagával. Ehhez adódik hozzá a négyéves kötvénynél az 1,75 százalékos, a hatéves futamidejűnél a 2,5 százalékos kamatprémium – ismerteti a közlemény.
A négyéves kötvény esetében az első kamatperiódus 13 hónapból áll, mely alapján az első kamatperiódusra kifizetendő időarányos kamat mértéke 5,42 százalék (az éves kamat 4,89 százalék). A hatévesnél 14 hónapos az első kamatperiódus, melyre 6,72 százalék lesz az időarányos kamat (az éves kamat mértéke 5,64 százalék). A Bónusz Magyar Államkötvényeket az adósságkezelő adagolt kibocsátás útján, első körben 100-100 milliárd forint mennyiségben hozza forgalomba.
A közlemény szerint az adósságkezelő kiemelt célja, hogy a pénzügyi tudatosságot erősítse a lakossági befektetőkben, ezért igyekszik az akár több éves lejáratú termékek felé orientálni a megtakarítással rendelkezőket. Emellett a kötvény futamideje jól illeszkedik a tartós befektetési számlák (TBSZ) futamidejéhez is, mely lehetőséget ad a befektetéseken elért hozamok adózásának optimalizálására.
Az Államadósság Kezelő Központ 2012 januárjában programot hirdetett a lakosság állampapír-vásárlásainak növelése érdekében. Ennek eredményeként 473 milliárd forintról 2013 év végére 1688 milliárd forintra emelkedett a lakosság által birtokolt, kifejezetten számukra értékesített állampapírok állománya. A lakossági állampapír-állomány 20 százaléka van 3-5 éves kötvényekben, és távlati cél ennek az aránynak, valamint a lakosság államadósságon belüli részarányának minél jelentősebb növelése – olvasható az ÁKK közleményében.