Az online pénztárgépeket főszabály szerint legkésőbb január 31-ig kellett üzembe helyezni ahhoz, hogy a kasszacseréhez igénybe lehessen venni az 50 ezer forintos állami támogatást. Azoknak a kereskedőknek azonban, akik betartották a géprendelésre vonatkozó határidőket, meghatározott feltételek mellett február 28-ig lehetőségük volt erre.
A visszavont engedélyű pénztárgépeket forgalmazó Alt Cash Kft. és Japán Cash Kft., illetve az előlegekkel eltűntPatkós Cassa Kft. volt ügyfeleinek februárban a kormány 2014. április 30-ig meghosszabbította a támogatás feltételéül szabott üzembe helyezési határidőt. A befizetett előlegeket, vételárakat a kormány átvállalta, és jelezte, hogy jogi úton fellép a három pénztárgép-forgalmazó cég ellen.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, Vámos György a múlt pénteken az MTI-nek azt mondta, hogy továbbra is jelentős azoknak a kereskedőknek a száma, akik jogosultak a támogatásra, de önhibájukon kívül nem jutnak hozzá a pénztárgéphez április 30-ig, mert a szállító nem tudta még átadni a megrendelt eszközt.
Az OKSZ kérte a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, vizsgálja meg a kialakult helyzetet, és tegye lehetővé, hogy a jogszabályokat betartó kereskedők ne essenek el a támogatástól.
Korábban, a kormány februári döntése után az Online Pénztárgépre Kötelezettek Facebook Közössége arra kérte Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, hogy rendeleti úton hosszabbítsa meg az online pénztárgépek üzembe helyezési határidejét minden vállalkozó számára, aki határidőre megrendelte a gépet. Nyílt levelük szerint jelentős vállalkozói csoport, több tízezer ember nem tudta teljesíteni a február 28-i üzembe helyezési határidőt, az időben megrendelt pénztárgépet ugyanis a gyártási kapacitások miatt nem kapták meg.
Az Alt Cash Kft. ugyan március közepén bejelentette, hogy újraindították az engedélyezési eljárásokat, négy online pénztárgépnek kértek forgalomba hozatali engedélyt, azt azonban egyelőre nem kapták meg. Az MTI megkeresésére a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal annyit közölt: folyik a gépek szakértői vizsgálata.
Ennek célja annak megállapítása, hogy a kérdéses pénztárgépek hardver- és szoftverelemeinek javítása, átalakítása megszüntette-e a korábbi eljárás során feltárt kockázati tényezőket, a végrehajtott módosítások alkalmasak-e arra, hogy a problémák ismételt előfordulását megakadályozzák. A szerdai határidő jogvesztő, a Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis az MTI-nek a múlt hét végén leszögezte, hogy az április 30-i határidőt nem hosszabbítják meg.