Elkészítették a lakásépítések fellendítésére szánt javaslatcsomagjukat a szakmai szervezetek. A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) koordinációjával létrejött, Új otthonteremtés elnevezésű program három pontra épül. Így – a jegybank növekedési hitelprogramjához hasonlóan – 2,5 százalékos kamattal adnának lakáshitelt, a magánszemélyek mellett a beruházásokra alakult társaságoknak is. Emellett a 27 százalékos forgalmi adóból 20 százalékot visszatérítenének az építtetőnek, a kimagasló energiahatékonyságú A vagy A+ minősítésű házak építéséhez pedig egyszeri, négyzetméterenként 30 ezer forintos támogatást adnának maximum hárommillió forintos összeghatárig.
Vidor Győző, a MÉASZ elnöke szerint ha a beruházók kedvezményes hitelhez jutnának, az jelentős lökést adna a társasházépítésnek Magyarországon, ma ugyanis a bankok nem hajlandók finanszírozni az ilyen típusú fejlesztést. Emellett a lakosság a mára valóban jelentősen olcsóbbá vált kereskedelmi banki hiteleknél is kedvezőbb feltételekkel juthatna lakáshoz.
A szakember szerint az áfa-visszatérítés bevezetésével az ágazat egyik legnagyobb rákfenéjét lehetne végleg kiküszöbölni, az adó visszaigényléséhez ugyanis mindent számlával kellene igazolnia az építtetőnek. A privát építések zöménél ma nem kérnek számlát az építtetők, az építőanyagok esetében pedig – a cukorhoz és a búzához hasonlóan – virágzik az adócsalás. Vidor Győző szerint az intézkedés nem terhelné a költségvetést, hiszen csak a többlet-áfabefizetésből térítenék vissza a megfelelő összeget. Az energiahatékonysági támogatást pedig a szén-dioxid-kvótából vagy a zöldcélokat segítő uniós programokból lehetne biztosítani.
A szakmai szervezet úgy számol, hogy javaslatcsomag megvalósulásával – fokozatos élénkülés mellett – az idei évre várt 8500-as lakásszámmal szemben jövőre 10 370 épülhetne. Ez a szám 2020-ra pedig elérheti a negyvenezret. Az államháztartás már jövőre 12,5 milliárdos nettó többletbevételre tenne szert, 2020-ban az összeg akár a 276 milliárd forintot is meghaladhatja. Évi 22-32 százalékos teljesítménynövekedéssel 2020-ra 120 ezer fővel bővülhet a foglalkoztatottak száma.