Az ellenőrzés vezetője, Dormán István Zoltán csütörtöki írása szerint folyamatosan érkeznek a kért adatok a jövő évi büdzsé tervezésében részt vevő tárcáktól. Az írás ezek közé sorolja a Nemzetgazdasági Minisztériumot, a Belügyminisztériumot, az Emberi Erőforrások Minisztériumát, a földművelésügy és az igazságügyi tárcát, a Miniszterelnökséget és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot. További ellenőrzött szervezet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság.
Az ÁSZ a költségvetés tervezetének véleményezésekor kiemelten figyel a költségvetési tervezés minőségét és megalapozottságát érdemben befolyásoló kérdésekre, a korábbi években kockázatot hordozó előirányzatokra – ismertette az ellenőrzés vezetője.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn – ezen a napon terjesztette a Költségvetési Tanács elé a tervezetet – azt közölte, hogy a kormány a törvényi előírást betartva legkésőbb október 31-ig beterjeszti az Országgyűlésnek a jövő évi költségvetés tervezetét, ami a benyújtással válik nyilvánossá.
Közleményük szerint az NGM a költségvetés kidolgozásánál arra törekedett, hogy egyrészt 2015 a banki elszámoltatás éve legyen, és részben ennek köszönhetően több pénz maradjon a családoknál, ezzel is erősítve a nemzetgazdaság számára fontos belső keresletet. A kormány másik fő célja, hogy nagyarányú bürokráciacsökkentést indítson el Magyarországon, ami az ország gazdasági versenyképességét jelentősen javítja.
„Olyan költségvetés fog születni, amely alapvetően a növekedésre és a munkahelyteremtésre fogfókuszálni. A kormánynak az a célja, hogy Magyarországon minél több ember dolgozzon, minél több ember tudja jövedelmen keresztül eltartani a családját. A növekedést szeretnénk ösztönözni, hiszen most már nem annyira az adósság féken tartása, hanem inkább a növekedés a legfontosabb célunk. Ebből a szempontból tehát egy nagyon jó költségvetés fog születni, amely tekintettel van a vállalkozások, a gazdaság és az emberek érdekeire” – mondta korábban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a terveket illetően.
Megírtuk, a várakozások szerint a kormány 2,5 százalékos inflációval számolhat, a gazdasági növekedés mértéke viszont még kérdéses.